Reklama

Straż Graniczna

Wyważeniówki dla Straży Granicznej - podejście drugie

Ćwiczenia z udziałem Straży Granicznej. Fot. Nadodrzański OSG
Ćwiczenia z udziałem Straży Granicznej. Fot. Nadodrzański OSG

Straż Graniczna, po unieważnieniu wcześniejszego przetargu na hydrauliczne urządzenia wyważeniowe, rozpisała kolejne postępowanie i zamierza je zakończyć jeszcze w tym roku. Dziś, po otwarciu ofert wiemy, że jest dwóch chętnych na sprzedaż wyważeniówek dla SG, a koszt zakupu może oscylować poniżej kwoty 700 tys. zł.

Straż Graniczna jest zainteresowana pozyskaniem pięciu hydraulicznych systemów wyważeniowych. W ramach przetargu, coraz bardziej popularne w polskich służbach mundurowych wyważeniówki, mają trafić do funkcjonariuszy SG do dnia 21 grudnia bieżącego roku. Sprzęt zostanie dostarczony do magazynu Nadwiślańskiego Oddziału SG w Warszawie.

28 listopada nastąpiło otwarcie ofert i wiemy, że w postępowaniu pojawiły się dwie propozycje: WARSAW GUN WORKS Sp. z o.o. oraz Ha3o Krzysztof Huras z Legionowa. WARSAW GUN WORKS zaproponował wyważeniówki w cenie brutto wynoszącej 649 747,50 zł i 36 miesięcznym okresem gwarancji. Ha3o Krzysztof Huras zgłosił ofertę wynoszącą 699 950 zł, gdzie okres gwarancji również wynosi 36 miesięcy. Trzeba również podkreślić, że SG zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie przetargu 730 tys. zł brutto. Jako kryteria oceny brane są pod uwagę cena (60 proc.) oraz okres gwarancji (minimalny określony został na 24 miesiące, a maksymalny, podlegający ocenie został ustalony na 48 miesięcy)

Czytaj też:  CENZIN na MSPO 2018: Broń, oporządzenie i system wyważeniowy

Przypomnijmy, że jest to już drugie podejście do zakupu hydraulicznych zestawów wyważeniowych, gdyż 9 listopada poinformowano o unieważnieniu wcześniejszego przetargu. Powodem miało być wpłynięcie tylko jednej oferty (od Ha3o Krzysztof Huras), która jednak nie spełniała wymagań wskazanych w przetargu. W trwającym teraz przetargu zrezygnowano z kryterium dodatkowego wyposażenia, jako elementu oceny.

Czytaj też:  Hydrauliczne wyważeniówki dla Straży Granicznej

Hydrauliczne zestawy wyważeniowe mają pozwalać forsować atestowane drzwi antywłamaniowe w najwyższych klasach odporności na włamanie (klasa 6). SG zamierza kupić zestawy działające na zasadzie wpychania drzwi do wnętrza, w przypadku drzwi wewnętrznych w danym obiekcie lub wyciągania drzwi na zewnątrz, w przypadku drzwi zewnętrznych do danego obiektu.

W pełni skompletowane zestawy mają składać się, oprócz samego urządzenia wyważeniowego, również z jednostki zasilającej, urządzenia lub przewodów sterujących i zasilających, skrzyni lub plecaka transportowo-ochronnego do przenoszenia i przechowywania poszczególnych elementów, a także wyposażenia w postaci nożyc i rozpieraka. W specyfikacji podkreślono wymogi szybkiego użycia i złożenia całego sprzętu, a także fakt, że konstrukcja wyważeniówki musi umożliwiać obsługę przez jedną osobę.

Czytaj też:  Izraelska wyważeniówka SAN w Polsce

Jednostka zasilająca urządzenia musi zapewnić funkcjonariuszom możliwość minimum pięciokrotnego użycia urządzenia wyważeniowego przy jednym pełnym naładowaniu akumulatora, a masa zestawu jednostki zasilającej, w pełnym ukompletowaniu, to maksymalnie 17 kg. Samo urządzenie wyważeniowe ma posiadać siłownik hydrauliczny o sile nacisku min. 60 kN i ważyć maksymalnie 8 kg. Wskazuje się, że konstrukcja wyważeniówki musi umożliwiać jej dobicie do drzwi przy użyciu młotka.

Reklama

Komentarze

    Reklama