Reklama

Straż Graniczna

Ukraina apeluje do zachodnich sąsiadów o wzmocnienie kontroli granicznych

fot. Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna

W związku ze stanem wojennym i koniecznością wzmocnienia swoich granic z Rosją Ukraina zwróciła się do sąsiadów na zachodzie o wzmożenie kontroli granicznych osób, które podróżują w jej kierunku – oświadczył szef Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Petro Cyhykał.

„Doskonale rozumiemy, że z Europy wjeżdżają (na Ukrainę) Rosjanie, albo obywatele innych państw, którzy mogą pracować dla służb specjalnych Federacji Rosyjskiej” – powiedział w programie jednej ze stacji telewizyjnych, nadanym w nocy z poniedziałku na wtorek.

Cyhykał poinformował, że skierował pismo w tej sprawie do szefów służb granicznych Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. „Poprosiliśmy kierownictwo służb granicznych tych państw o nasilenie kontroli z ich strony, gdyż część naszych sił wysyłamy na wschód, co osłabia system ochrony granic na zachodzie” – wyjaśnił. 

Na Ukrainie od tygodnia obowiązuje stan wojenny, ogłoszony po ataku sił rosyjskich na trzy ukraińskie okręty w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Stan wojenny dotyczy regionów wzdłuż granicy z Rosją, separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz regionów nad Morzem Czarnym i Azowskim. 

W związku z zaostrzeniem konfliktu z Rosją Ukraina ograniczyła prawo wjazdu do kraju dla mężczyzn w wieku 16-60 lat z rosyjskim obywatelstwem i zamknęła dla obcokrajowców wjazd na zaanektowany przez Rosję Krym; na półwysep wpuszczani są wyłącznie obywatele ukraińscy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze