Reklama

Straż Graniczna

Strażnicy graniczni wymieniają legitymacje

Fot. Straż Graniczna/Twitter

Straż Graniczna rozpoczęła używanie nowych legitymacji służbowych. Nowe dokumenty wykonane są z poliwęglanu. Wymiana dokumentów, które zastąpią papierowe legitymacje książeczkowe, ma się zakończyć do końca miesiąca; otrzyma je prawie 15 tys. funkcjonariuszy.

Zmiana wzoru legitymacji służbowych została wprowadzona znowelizowanym rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 11 września 2020 roku w sprawie legitymacji służbowych oraz znaków identyfikacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej i została podyktowana względami bezpieczeństwa. Nowe dokumenty zaprezentowano w poniedziałek na briefingu w Komendzie Głównej SG.

Jak powiedziała na spotkaniu z mediami rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska, legitymacja ma formę karty o wymiarach 85,60 na 53,98 mm wykonanej z poliwęglanu, spersonalizowanej metodą grawerunku laserowego.

Awers legitymacji służbowej funkcjonariusza Straży Granicznej.
Fot. Straż Graniczna

Legitymacje zostały zabezpieczone układem elektronicznym w technice RFiD, który został umieszczony w warstwach laminatu. Znalazły się tam również mikrodruki i nadruki farbą zmienną optycznie, hologram transparentny DOVID oraz nadruki farbami aktywnymi w promieniowaniu UV.

Na awersie umieszczono napis Straż Graniczna wykonany farbą zmienną optycznie, godło państwowe, a poniżej godła znak graficzny Straży Granicznej, numer legitymacji i termin jej ważności. Oprócz tych elementów znalazło się tam również zdjęcie jej posiadacza, jego stopień służbowy oraz imię i nazwisko.

Rewers legitymacji służbowej funkcjonariusza Straży Granicznej.
Fot. Straż Graniczna

Na rewersie umieszczono nazwę jednostki organizacyjnej, numer identyfikacyjny oraz niewielkie zdjęcie posiadacza legitymacji, a także nazwę organu wydającego dokument.

"Dokumenty, które teraz zostają wprowadzone otrzymają datę ważności na 4 lata. Jeżeli funkcjonariusz będzie zmieniał stopień, przenosił się do innej jednostki wówczas dokument zostanie wymieniony" - mówiła por. SG Anna Michalska.

Dodała, że obecnie formacja liczy prawie 15 tys. funkcjonariuszy. Do końca miesiąca wszyscy mają otrzymać nowy dokument.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl

Komentarze