Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna z taktycznymi robotami miotanymi od PIAP

Fot. PIAP
Fot. PIAP

Taktyczne roboty miotane TRM® trafiły do funkcjonariuszy Straży Granicznej na lotniskach w Świdniku i Bydgoszczy. Roboty, które są używane do prowadzenia zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości, dostarczył ŁUKASIEWICZ - Instytut PIAP. 

Pod koniec października 2019 roku ŁUKASIEWICZ - Instytut PIAP dostarczył do kolejnych Placówek Straży Granicznej w kraju taktyczne roboty miotane TRM®. Roboty otrzymali funkcjonariusze Zespołów Interwencji Specjalnych portu lotniczego w Świdniku k/Lublina i w Bydgoszczy. Tym samym ten model robota dołączył do bliźniaczych konstrukcji PIAP służących na lotniskach: w Warszawie, Krakowie i Modlinie. Szkolenia z taktyki wykorzystania robotów TRM® prowadzone są od ponad pięciu lat w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. 

image
Fot. PIAP

TRM® Taktyczny Robot Miotany to małe urządzenie wspomagające operacje prowadzone w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Jak podkreślają przedstawiciele PIAP, TRM® powstał jako odpowiedź na zagrożenia, które niesie ze sobą rozpoznanie terenu i obiektów prowadzone przez jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Robot może być wprowadzony do akcji wewnątrz obiektu lub w otwartym terenie w celu dokonania zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości. Co ciekawe, urządzenie utrzymuje pełną sprawność do działania po zrzucie z wysokości do 9 m na twarde podłoże.

Reklama

Komentarze

    Reklama