Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna uzupełnia generalski skład

Autor. Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda nadał stopnie generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wręczenie nominacji odbędzie się 15 maja 2023 r., czyli podczas centralnych obchodów Święta Straży Granicznej.

Reklama

Na stopień generała brygady Straży Granicznej mianowani zostali szef Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, a także Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

Reklama

W pierwszym przypadku mowa o pułkowniku SG Tomaszu Zybińskim, który całkiem niedawno, gdyż w lutym 2023 roku został komendantem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej (zastępując gen. bryg. SG Roberta Inglota, odchodzącego po 32 latach na emeryturę). Służbę w formacji rozpoczął on w 1995 roku, w Bieszczadzkim Oddziale SG, by w 2014 roku trafić do Nadbużańskiego Oddziału SG jako zastępca komendanta.

Czytaj też

Pułkownik wyróżniany i odznaczany był za wzorową służbę, m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju i Odznaką Straży Granicznej oraz Medalem Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej.

Reklama

Druga nominacja generalska trafiła do pułkownika SG Adama Wanarskiego, komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej. Jego awans możliwy jest dzięki zmianom w przepisach, które wprowadził parę lat temu resort spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi mianowicie o fakt, że wcześniej stanowisko to zaszeregowane było do 17. grupy uposażenia zasadniczego oraz stopnia etatowego "pułkownik", a po modyfikacjach jest to "gen. bryg., kontradmirał".

Czytaj też

Pułkownik Wanarski na stanowisko szefa BSW SG powołany został jeszcze na początku 2018 roku, co wynikało z tego, że stało się ono wtedy samodzielną jednostką organizacyjną w ramach służby, po pojawieniu się w strukturach MSWiA Biura Nadzoru Wewnętrznego.

Reklama

Komentarze

    Reklama