Straż Graniczna

Straż Graniczna uzupełnia generalski skład

Fot. Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda nadał stopnie generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wręczenie nominacji odbędzie się 15 maja 2023 r., czyli podczas centralnych obchodów Święta Straży Granicznej.

Na stopień generała brygady Straży Granicznej mianowani zostali szef Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, a także Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

W pierwszym przypadku mowa o pułkowniku SG Tomaszu Zybińskim, który całkiem niedawno, gdyż w lutym 2023 roku został komendantem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej (zastępując gen. bryg. SG Roberta Inglota, odchodzącego po 32 latach na emeryturę). Służbę w formacji rozpoczął on w 1995 roku, w Bieszczadzkim Oddziale SG, by w 2014 roku trafić do Nadbużańskiego Oddziału SG jako zastępca komendanta.

Czytaj też

Pułkownik wyróżniany i odznaczany był za wzorową służbę, m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju i Odznaką Straży Granicznej oraz Medalem Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej.

Druga nominacja generalska trafiła do pułkownika SG Adama Wanarskiego, komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej. Jego awans możliwy jest dzięki zmianom w przepisach, które wprowadził parę lat temu resort spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi mianowicie o fakt, że wcześniej stanowisko to zaszeregowane było do 17. grupy uposażenia zasadniczego oraz stopnia etatowego "pułkownik", a po modyfikacjach jest to "gen. bryg., kontradmirał".

Czytaj też

Pułkownik Wanarski na stanowisko szefa BSW SG powołany został jeszcze na początku 2018 roku, co wynikało z tego, że stało się ono wtedy samodzielną jednostką organizacyjną w ramach służby, po pojawieniu się w strukturach MSWiA Biura Nadzoru Wewnętrznego.

Komentarze