Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna potrzebuje pieniędzy na paliwo. Posłowie są za

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Warmińsko-Mazurski OSG
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Warmińsko-Mazurski OSG

Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała propozycję zmiany planu finansowego Funduszu Wsparcia Straży Granicznej na 2021 rok. Chodzi o kwotę ponad 3 mln złotych, która – jak tłumaczyła obecna wczoraj na posiedzeniu zastępca komendanta głównego Straży Granicznej, gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska – przeznaczona zostanie na „zakup paliwa do służbowych środków transportu”.

Straż Graniczna otrzyma większe środki na zakup paliwa do pojazdów służbowych. Wniosek o dokonanie zmian w planie finansowym Funduszu Wsparcia Straży Granicznej na 2021 rok pozytywnie zaopiniowała we wtorek 6 lipca sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Formacja niebawem otrzymać więc może dodatkowe 3 000 048 złotych, które wydane zostaną na centralny zakup paliwa. Dodatkowe środki, jak tłumaczyła uzasadniając wniosek gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, "przyczyni się do zapewnienia płynności eksploatacji sprzętu transportowego wykorzystywanego w realizacji ustawowych zadań formacji". Jak dodała wiceszefowa Straży Granicznej, "wnioskowana zmiana uzyskała zgodę ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej". 

Redakcja InfoSecurity24.pl o środki na zakupy paliwa, jakie w tym pozostały w budżecie formacji, pytała już ponad miesiąc temu. Z informacji jakie przekazała Komenda Główna SG wynika, że "zaopatrzenie w paliwa silnikowe do pojazdów służbowych Straży Granicznej realizowane jest w systemie mieszanym: dostaw centralnych do stacji paliw jednostek organizacyjnych SG oraz przy użyciu kart paliwowych – system bezgotówkowego zakupu w publicznych stacjach paliw". Ppor. Anna Michalska pisała, że w pierwszym przypadku na ten rok SG zabezpieczyła kwotę 6,8 mln zł, a do połowy czerwca wydano 2,5 mln zł. Jeśli chodzi o karty paliwowe, "zabezpieczono kwotę w wysokości 3 260 000 zł, do połowy czerwca wydano 1,9 mln zł". Łącznie więc, SG na zakup paliwa w tym roku dysponowała dotychczas kwotą ponad 10 mln złotych. Po zmianach, środków na zakup paliw będzie więc o blisko 30 proc. więcej.

Budżet Straży Granicznej na 2021 rok zabezpiecza funkcjonowanie formacji natomiast plany wydatków poszczególnych jednostek organizacyjnych są dostosowywane odpowiednio do kształtujących się potrzeb.  

kpt. SG Joanna Rokicka, Komenda Główna Straży Granicznej, 1 czerwca 2021 roku

Z jednej strony formacja, ze względu na trwającą pandemię i – chociażby – czasowe przywrócenie kontroli granicznej, środki transportu eksploatowała zapewne bardziej intensywniej niż zwykle. Z drugiej, tegoroczny budżet formacji, co do zasady, był nieco niższy niż ten jakim SG dysponowała w roku 2020. Warto też pamiętać, że w ramach zakończonej niedawno modernizacji, do formacji trafiło sporo nowych samochodów, motocykli i quadów.

Czy to ostatni w tym roku zastrzyk finansowy jaki SG otrzyma na zakup paliwa? Nie wiadomo. Teoretycznie do połowy czerwca formacja wydała niespełna 50 proc. przewidzianych na paliwo środków, a mimo to zdecydowała się na, przez zmiany w planie finansowym, dorzucenie na ten cel dodatkowych milionów. Oznaczać to może, że Straż Graniczna przewiduje intensywne korzystanie z pojazdów w drugiej połowie roku lub przewiduje, że środków może jednak zabraknąć. Nie zmienia to faktu, że by móc sprawnie działać i w pełni korzystać z zakupionego sprzętu, zabezpieczenie wystarczających środków na zakup paliw musi być jednym z priorytetów.

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze