Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna odebrała Groty. Trafią na wschodnią granicę

Autor. Straż Graniczna

Dostawa 240 karabinków automatycznych MSBS GROT C16 FB A2 kal. 5,56x45mm dotarła już do formacji – poinformowała Straż Graniczna. Jak dodano, w najbliższych dniach zostaną przekazane one do oddziałów SG, które ochraniają odcinek lądowy granicy zewnętrznej.

Reklama

Umowę na dostawę 240 kompletów karabinka automatycznego MSBS Grot podpisano w kwietniu podczas II Międzynarodowych Targów Polsecure. Jak mówił wtedy ppłk Sebastian Majewski z biura techniki i zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej, to siódma umowa na dostawę tego sprzętu. Dodał, że karabinki Grot stają się podstawową bronią tego typu na wyposażeniu SG i zastępują karabinki Kałasznikow. Groty trafią do jednostek, które ochraniają odcinek lądowy granicy zewnętrznej, czyli granicę z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Karabinki Grot powstały w ramach programu badawczo-rozwojowego "Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56)". Jest to jedna z wersji całego modułowego systemu uzbrojenia, w skład którego wchodzi też m.in. broń bezkolbowa, lekkie karabiny maszynowe, karabinki wyborowe czy broń reprezentacyjna. Konstrukcja została zamówiona w roku 2017 (wcześniej w 2014 zamówiono wariant dla kompanii reprezentacyjnych) dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Kolejne wersje Grota, będące efektem m.in. doświadczeń żołnierzy OT, przekazywano kolejnym jednostkom wojsk operacyjnych Sił Zbrojnych RP. Broń trafiła również do policjantów czy Straży Leśnej.

YouTube cover video

Pierwsze karabinki Grot trafiły do formacji już w 2018 r. Dotychczas do funkcjonariuszy SG - jak podkreśla formacja - trafiło ich ponad 1,5 tys. Jak zapewnia rzeczniczka prasowa komendanta głównego SG, por. Anna Michalska, planowane są kolejne zakupy tej broni.

DM

Reklama

Komentarze (2)

  1. Extern.

    No ok, tyle że o sklepach dla cywili Łucznik coś ostatnio zapomniał i nie ma nigdzie dostępnych Grotów. Polak żeby teraz kupić Polską broń to musi wybierać miedzy klonem AR-15 od Suverena (P'AC) albo od SOGa, względnie jakąś replikę AKMa z Rogowa. A i czasem z rzadka trafi się jakiś Beryl. Groty z rynku cywilnego dosłownie wyparowały. I tak jest lepiej niż parę lat temu bo przynajmniej objawili się jacyś prywatni wytwórcy, ale w porównaniu jaki wybór Czeskiej broni ma Czech albo Niemiec Niemieckiej to wypadamy dosyć blado.

  2. Norman

    A policja dalej 0... glauberyty 1/30 osób.

Reklama