Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna kupiła celowniki holograficzne

Autor. Straż Graniczna

Straż Graniczna kupiła zestawy celowników holograficznych, które będą dodatkowym wyposażeniem karabinków HK 416 posiadanych już przez formację – poinformowała formacja. Wartość zamówienia to 750 tys. zł.

Reklama

Jak informuje SG, chodzi o kolimator Eotech EXPS 3.0. Jest to celownik holograficzny, posiadający 20 trybów jasności (w tym ustawienia pod strzelanie z noktowizją). Zastosowana technologia hologramu umożliwia w momencie uszkodzenia lub zabrudzenia szkła, wyświetlanie punktu celowniczego na sprawnej części szkła. Zewnętrzny okrąg o średnicy 68 MOA umożliwiać ma szybkie znalezienie punktu celowniczego po zmianie celu. Centralny punkt celowniczy o wielkości 1 MOA współpracuje z powiększalnikami, a uniwersalny punkt celowniczy umożliwia strzelanie na różnych dystansach bez zmiany ustawień. Centralny punkt 1 MOA, przy ustawieniu na odległość ok 50 m, będzie również pokrywał się z punktem trafienia na 200 metrów. Celownik jest wodoodporny do 10 metrów pod wodą. Waży 317 gram a czas pracy na baterii CR123 wynosi do 1000 godzin.

Reklama
Autor. Straż Graniczna
Reklama

Nowe celowniki trafić miały do formacji w minionym tygodniu. Jak dodaje SG, to nie jest pierwszy zakup takich celowników. Podkreślono, że można je zamontować na wszystkich karabinkach wyposażonych w szyny montażowe, które obecnie są na wyposażeniu SG, m.in.: Beryl 96C, Grot-MSBS oraz HK 416.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Był czas_3 dekady

    Diabeł tkwi w szczegółach i o ten istotny szczegół zadbano, brawo! Byleby tylko służył pogranicznikom na co dzień, a nie leżał w magazynie na wszelki wypadek.

  2. Mieczysław

    Pochwalam takie konstruktywne i świadome zakupy. Na pewno taki zakup jest lepszym posunięciem niż organizowanie imprez "wspierających Żołnierzy i Funkcjonariuszy" w formacie "Stoimy murami za polskim mundurem". Trzeba świadomego i zrównoważonego "wydawania pieniędzy" na obronę polskiej granicy. Gdy brakuje hełmów i kamizelek kuloodpornych oraz sprzętu termowizyjnego, noktowizyjnego i celowników holograficznych polscy dowódcy WP razem z politykami decydują się aby wydać pieniądze na imprezę promującą działania na polskiej granicy. Kiedy dla WP będą celowniki?

Reklama