Reklama

Straż Graniczna

SG "uzbraja" granicę w nowe zestawy perymetryczne

Fot. Biuro Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej SG
Fot. Biuro Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej SG

Straż Graniczna podpisała umowę na dostawę siedmiu mobilnych zestawów perymetrycznych przeznaczonych do wykrywania i rozpoznawania obiektów w rejonach przygranicznych. Koszt ich zakupu to ponad 3,7 mln zł.

Zestawy mają zostać dostarczone do 15 grudnia br. A zajmie się tym pruszkowski SILTEC, który jako jedyny złożył ofertę w postępowaniu. Ogłoszony jeszcze w kwietniu przez formację przetarg dotyczył zakupu sześciu mobilnych zestawów perymetrycznych w ramach zamówienia podstawowego oraz ewentualnego dokupienie kolejnych trzech, w ramach opcji. Ostatecznie Straż Graniczna zdecydowała się na zakup siedmiu zestawów za 3,7 mln złotych.

Przypomnijmy, że spółka za dostawę zestawów w ramach podstawy chciała otrzymać ponad 3,188 mln złotych, a za "dorzucenie" opcji już ponad 5,313 mln złotych. Formacja jednak do wydania miała równo 4 mln złotych, stąd zapewne decyzja o zakupie tylko jednego zestawu w ramach opcji.

Zakupione zestawy perymetryczne składają się między innymi z czujników sejsmicznych oraz kamer weryfikujących alarmy. Zestawy pracują niezależnie - posiadają własne systemy zasilania i transmisji danych umożliwiające bezprzerwową pracę do trzech lat. Zakupiony sprzęt charakteryzuje się dużą mobilnością, można go wykorzystywać w każdych warunkach terenowych.

Sygnały alarmowe pochodzące z czujników sejsmicznych oraz obrazy z kamer, będą przesyłane zarówno do odbiorników będących na wyposażeniu patroli jak i do lokalnych ośrodków nadzoru zlokalizowanych w placówkach Straży Granicznej.

Zakontraktowane zestawy ochrony perymetrycznej są w pełni kompatybilne z wykorzystywanymi przez Straż Graniczną systemami optoelektronicznymi zainstalowanymi na wieżach obserwacyjnych. W przypadku instalacji zestawów perymetrycznych w pobliżu wież obserwacyjnych sygnały alarmowe pochodzące z czujników sejsmicznych będą wymuszały w sposób automatyczny skierowanie kamer systemów optoelektronicznych w kierunku rejonu, w którym nastąpił alarm.

Umowa dotyczy nie tylko dostawy zestawów perymetrycznych, ale również ich instalacji i szkolenia z ich użytkowania. Zakup finansowany jest w ramach "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020".

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze