Reklama

Straż Graniczna

SG kupiła monokulary termowizyjne

Autor. Straż Graniczna

Straż Graniczna kupiła 50 monokularów termowizyjnych, które mają umożliwić funkcjonariuszom obserwowanie terenu niezależnie od pogody i pory dnia. Sprzęt zacznie być wydawany do służby w przyszłym tygodniu. Koszt zakupu to 2,3 mln zł.

Reklama

Jak poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska, zakupione monokulary trafią do Nadbużańskiego Oddziału SG i Bieszczadzkiego Oddziału SG. Dodała, że pierwsi funkcjonariusze już odbyli szkolenia z korzystania z tego sprzętu. W przyszłym tygodniu będą już wydawane do służby.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

To pierwszy zakup tego rodzaju sprzętu w formacji. W ubiegłym roku był on testowany przez strażników granicznych. "Wynik testów był pozytywny, stąd decyzja o zakupie monokularów" - przekazała por. Michalska. Dodała, że planowane są kolejne zakupy tego sprzętu.

Monokulary MT-1 mają umożliwić prowadzenie obserwacji w nocy i w dzień. Ich zaletą ma być także lekkość i mobilność. "Przede wszystkim niewielka waga sprzętu w porównaniu z dotychczasowymi kamerami termowizyjnymi, jest doceniana przez funkcjonariuszy SG, którzy mogą łatwo przemieszczać się z nim podczas patroli" - powiedziała Michalska.

Autor. Straż Graniczna

Por. Michalska doda, że urządzenia termowizyjne ułatwiają funkcjonariuszom SG realizację zadań w ochronie granicy, już niemal od dwóch dziesięcioleci. "Ich przydatność jest nieoceniona. Dzięki nim możliwe jest obserwowanie terenu niezależnie od pogody czy pory dnia, samemu pozostając niezauważonym. Ma to szczególne znaczenie obecnie, przy zwiększonej presji migracyjnej" - wskazała.

MT-1 to kompaktowy monokular termowizyjny opracowany w PCO. Jego waga nie przekracza 198 gram. Jak podkreśla producent, jest to jedno z najlżejszych rozwiązań tej klasy na świecie. MT-1 może być wykorzystywany oddzielnie, ale też montowany na goglach starszej rodziny MU-3 oraz nowszej MZN-1.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (3)

  1. Kinol

    46000zł/szt? To lepiej niż Bresser, Bushnell i Carl Zeiss razem wzięci. Za 2,3mln SG powinna mieć 2-3razy więcej takiej optyki.

  2. Orthodoks

    Czy taki duperelek może kosztować ponad czterdzieści koła?

  3. Juzz

    Nie chce ale musze. 46000 pln /1 szt. za kamerę termowizyjną, no nie wiem. Mam kaca.

Reklama

Najnowsze