Reklama

Straż Graniczna

SG i WOT z Podlasia podpisują porozumienie

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Wymianę informacji, wspólne szkolenia czy wypracowanie procedur reagowania kryzysowego zakłada porozumienie o współdziałaniu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, podpisane w poniedziałek w Białymstoku.

Porozumienie zakłada też m.in. wymianę instruktorów czy wzajemne korzystanie z infrastruktury szkoleniowej, np. wojska obrony terytorialnej mają w tym regionie mobilną strzelnicę kontenerową, z której mogliby korzystać również funkcjonariusze SG.

Podlascy funkcjonariusze SG oraz żołnierze WOT współdziałali już wcześniej podczas ćwiczeń Anakonda-18 i Brama-18, mają też za sobą jedną wspólną akcję poszukiwawczą, gdy w grudniu ub. roku w powiecie hajnowskim zaginął mężczyzna. W piątek ma zacząć się szkolenie żołnierzy 1. PBOT ze Strażą Graniczną.

"Chodzi o to, by poprzez współpracę budować większy potencjał obronny naszego państwa i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców" - podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który uczestniczył w podpisaniu dokumentu.

Podstawą porozumienia na szczeblu regionalnym jest umowa, zawarta we wrześniu 2018 roku na szczeblu komendanta głównego Straży Granicznej i dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Porozumienie to zakłada współdziałanie formacji - wymianę informacji, udzielanie specjalistycznego wsparcia technicznego, wzajemne świadczenie usług logistycznych oraz wymianę doświadczeń. WOT i SG mają współpracować na ćwiczeniach i w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama