Reklama

Straż Graniczna

Setki nowych karabinków GROT dla Straż Granicznej

Autor. Fabryka Broni "Łucznik” – Radom

Fabryka Broni „Łucznik” Radom i Straż Graniczna podpisały umowę na dostawę 240 karabinków MSBS GROT. To nie pierwsze zamówienie na tę broń dla granicznej formacji.

Reklama

W trakcie II Międzynarodowych Targów POLSECURE Fabryka Broni "Łucznik" Radom i Straż Graniczna podpisały umowę na dostawę 240 karabinków MSBS GROT. Mowa dokładnie o modelu C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm. Nowa broń ma trafić na wyposażenie SG do końca br.

Reklama

"To siódma umowa na dostawę karabinków Grot dla Straży Granicznej. Stają się one podstawową bronią tego typy na naszym wyposażeniu i zastępują karabinki Kałasznikow. Groty trafią do jednostek, które ochraniają odcinek lądowy granicy zewnętrznej, czyli granicę z Ukrainą, Białorusią i Rosją" – powiedział ppłk Sebastian Majewski z biura techniki i zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej.

Strażnicy graniczni już kolejny raz kupują karabinki MSBS GROT. Dotychczas trafiło do nich blisko 1300 sztuk. Poprzednią umowę, również na C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm, podpisano w czerwcu 2022 roku. Pierwsze partie Grotów trafiły do wszystkich oddziałów formacji w 2018 roku. Do tej pory zrealizowano już sześć dużych zamówień tej broni. Podpisana w czwartek umowa dotyczy siódmego zamówienia.

Reklama

Karabinki Grot powstały w ramach programu badawczo-rozwojowego "Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56)". Jest to jedna z wersji całego modułowego systemu uzbrojenia, w skład którego wchodzi też m.in. broń bezkolbowa, lekkie karabiny maszynowe, karabinki wyborowe czy broń reprezentacyjna. Konstrukcja została zamówiona w roku 2017 (wcześniej w 2014 zamówiono wariant dla kompanii reprezentacyjnych) dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Na podstawie badań i doświadczeń będących udziałem Wojsk OT opracowywano kolejne coraz bardziej dojrzałe wersje Grota, a obecnie broń ta w dojrzałym wariancie przekazywana jest już także kolejnym jednostkom wojsk operacyjnych Sił Zbrojnych RP. Broń ta trafiła również do policjantów czy Straży Leśnej.

Czytaj też

Umowę w Kielcach podpisali reprezentujący Fabryką Broni "Łucznik" Radom sp. z o.o. dr Wojciech Arndt, prezes zarządu oraz Seweryn Figurski, członek zarządu oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Podpisana umowa na dostawę kolejnych karabinków MSBS GROT do Straży Granicznej utwierdza nas w przekonaniu, że ta nowoczesna konstrukcja doskonale sprawdza się nie tylko w Wojsku Polskim, na froncie ukraińskim, ale i w służbie, która współcześnie odgrywa ogromną rolę, chroniąc nasze granice, zwłaszcza na wschodzie kraju, która jest też granicą NATO i UE. To napawa nas dumą i daje satysfakcję, że broń produkowana w radomskim zakładzie jest tak wysoko oceniana.
dr Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni "Łucznik" – Radom sp. z o.o.

Nie bez powodu, jak podkreśla "Łucznik" do zawarcia porozumienia pomiędzy radomską spółką a Strażą Graniczną doszło podczas II Międzynarodowych Targów POLSECURE, które w tym roku odbywają się w dniach 25-27 kwietnia. Patronat honorowy objął nad nimi minister spraw wewnętrznych i administracji. Wydarzenie to, łączące w sobie wystawę oraz cykl konferencji, poświęcone jest bezpieczeństwu publicznemu i odpowiedzialnym za nie służbom mundurowym, podległym MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Ochrony Państwa, a także m.in. Służbie Więziennej. Do części z nich radomski "Łucznik" dostarcza już produkowane przez siebie uzbrojenie.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. Pankracy

    A już myślałem że podpisali umowę na granatniki.

  2. Norman

    A policja nadal totalbie rozbrojona...czekamy na masowy zakup MSBS bezkolbowy lub wersja skrócona za to kilkaset rozklekotanych akmsow

Reklama