Reklama

Straż Graniczna

Setki karabinków Grot dla Straży Granicznej

Fot. Fabryka Broni "Łucznik"
Fot. Fabryka Broni "Łucznik"

Straż Graniczna podjęła decyzję o złożeniu zamówienia na kolejną partię karabinków MSBS Grot z Radomia. Broń ma trafić do formacji jeszcze w tym roku. Na jej wyposażeniu, jako pierwszej formacji mundurowej, znajdą się radomskie karabinki z krótką lufą. 

Nowy kontrakt, podpisany 23 października, zakłada dostawy 228 karabinków. Straż Graniczna zapłaci za nie ponad 2 miliony złotych. Co ciekawe, część radomskiej broni, a dokładnie 93 karabinki, wyposażone będą w lufy standardowe 16 cali (406,4 mm), natomiast reszta, czyli 135 egzemplarzy, w dwa zestawy luf - o długości 16-cala i 10,5-cala (266,7 mm).

Jak podkreśla Polska Grupa Zbrojeniowa, rzecznik prasowa radomskiej fabryki, lufy będzie można szybko i łatwo wymienić, wykorzystując dołączony do zestawu klucz. Zajmować ma to niecałą minutę. Broń z lufą 16 cali sprawdza się lepiej do prowadzenia ognia na większą odległość, w terenie otwartym. Karabinek z krótszą lufą wykorzystywany jest przede wszystkim w terenie zurbanizowanym oraz w pomieszczeniach, gdy ważna jest zwarta bryła broni. Podległa MSWiA formacja jest pierwszą, do której trafią Groty z krótką lufą. 

Stały klient

To nie pierwsze zamówienie Straży Granicznej dotyczące dostaw radomskiej broni. W lipcu formacja podpisała kontrakt na 228 karabinków MSBS Grot. Umowa również opiewała na ok. 2 mln zł. Dostawy z lipcowego kontraktu zakończyć miały się do końca września br. Do pograniczników trafić miała broń w wersji Grot C16 FB-M1. 

Natomiast w grudniu ub. roku radomska fabryka dostarczyła Straży Granicznej 122 sztuki karabinków. Wartość kontraktu wyniosła wówczas 1,1 mln zł. Funkcjonariusze otrzymać mieli karabinki w ekspresowym tempie, bo ich dostawa – zgodnie z umową – musiała nastąpić do 21 grudnia 2018 roku. Do Straży Granicznej trafiły karabinki w wersji Grot C16 FB-M1. Model ten eksploatowany jest również przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, które - jak informował InfoSecurity24.pl - zgłosiły do funkcjonowania tej broni wiele uwag.

W 2017 roku formacja zamówiła karabinki reprezentacyjne Grot R20 (wówczas MSBS-556R). Jak podkreśla SG, zakupione uzbrojenie cechuje modułowa konstrukcja, dzięki której karabin przystosowany specjalnie do wystąpień reprezentacyjnych. Można go też przekształcić na karabin w wersji bojowej – wystarczy tylko zmienić moduł lufy.

image
Kompania Reprezentacyjna SG z produkowanymi w Radomiu Karabinkami Reprezentacyjnymi 5,56 mm GROT R20 FB–M2. Fot. Straż Graniczna

Karabinek MSBS Grot C16 FB-M1 powstał w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. To nowa konstrukcja, opracowana wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną. Rodzina karabinków znanych pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana "Grota" Roweckiego - komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze