Reklama

Straż Graniczna

Prowokacja Białorusinów? Żaryn: na terytorium Polski weszły trzy umundurowane osoby z bronią

Fot. Straż Graniczna/Twitter
Fot. Straż Graniczna/Twitter

We wtorek w nocy polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą; po próbie nawiązania kontaktu przeładowały one broń i oddaliły się w kierunku Białorusi - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, nazywając to „kolejną prowokacją”.

"Kolejna prowokacja! We wtorek w nocy (2 listopada o godz. 1:45) polscy żołnierze zauważyli na terytorium RP trzy umundurowane osoby, z bronią długą. Po próbie nawiązania kontaktu przez polski patrol, nieznane osoby przeładowały broń, a potem oddaliły się w kierunku Białorusi" - czytamy we wpisie Żaryna na Twitterze.

W związku z incydentem do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwany został chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski. Rozmowa dotyczyła "wtargnięcia na terytorium Polski z terytorium Republiki Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób, uzbrojonych w broń długą".

Jak poinformowało MSZ, wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji. "Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że tego typu działania są nie do przyjęcia przez stronę polską i nie będą przez nią akceptowane. Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice oraz granice zewnętrzne Unii Europejskiej" - podało MSZ.

Przekazał także, że wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej "będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji". "Wiceminister zapowiedział skierowanie do MSZ Republiki Białorusi noty protestacyjnej oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu" - podał resort.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze (70)

 1. Luke

  Jezeli to jest prawda to Polska musi zamuwic wjecej dronuw do patroli, misliwcuw F16 jak nie nowe to uzywane, samolot w stylu awacs/e-7, dwa tankowce. Jezeli mamy przewage w powitzu to mamy sile I zapewnimy armi swobodne dzialanie na ziemi

  1. pomz

   Ty zaden Luk, ty rusek zwykly jestes... Popracuj nad ortografią.

 2. Mleko

  Nie macie snajperskiej broni z noktowizorem? Mozna im strzelić w piętkę. Teraz oni powiedzą, że nie weszli.

 3. Tytus

  A gdzie ta slynna szpica nato? Zostala na papierze?tak trudno wyslac z kazdego panstwa kilkudziesieciu zolnierzy do patrolowania granicy chocby w ramach cwiczen?

  1. Poinformowany

   Przecież nasz wstający z kolan nierząd nie chce żadnych nie-Polaków na granicy. Frontex nie, mimo że oferowali. Jeszcze zrobią jakieś zdjęcie i fama pójdzie w świat.

 4. asdf

  dlaczego te 3 osoby wyszly z terytorium Polski? to bylo wczoraj, dzisaj bialorusini juz jawnie grozili bronia a nasi zolnierze stali jak barany. co dalej?

 5. de łiczer

  Wystarczyłoby zwykłe zdjęcie z telefonu, drona, aby ta informacja była bardziej wiarygodna. Przecież to brzmi niepoważnie - obcy żołnierze z bronią chodzą po naszej stronie granicy, a nasi co? Nic? To następnym razem wejdą jeszcze głębiej i większej liczbie! Nie wiem, nie potraficie oddać strzału ostrzegawczego, to ich może szyszkami obrzućcie...

  1. zryw

   Ciekawa teza. Pogranicznicy na widok uzbrojonych umundurowanych ludzi mieli wyciągać telefony i robić im zdjęcia, a w tym czasie omawiani osobnicy mieli może zacząć pozować?

  2. Extern

   Wcale bym się nie zdziwił jakby się okazało że nasi żołnierze łażą przy granicy bez amunicji aby przypadkiem nie było żadnego incydentu. To bezczelne zachowanie Białorusinów właśnie może oznaczać że oni dobrze o tym wiedzą.

  3. Hiszpańska Inkwizycja

   A co? mam wierzyć na słowo? Człowieku, to za poważne zdarzenie, żeby tak się skończyło jak się skończyło. No co, weszli, to i wyjdą? Tak? Jak ruskie w 45 roku?

 6. Krzys

  Skąd pewność że weszli. Skąd widomo kto to był. Przepraszam ale obydwu stronom nie wierzę. Zbyt duże korzyści aby nie eskalować po obydwu stronach granicy.

  1. RAF

   Nie wierzysz polskim żołnierzom? Kim ty jesteś żeby białoruskich siepaczy stawiać na równi z polskim wojskiem?

  2. Grzegorz

   Nie wierzysz Polsce to komu wierzysz?.tvn? A może Michnikowi z Gazety Wyborczej.?

  3. Krzys

   Powtarzam. Brak jest wiedzy kto to był. Wiara jest ostatnią rzeczą na której oparłbym swoją ocenę. Tak więc pozostaje niepewność o której mówię. Powtarzam niestety obydwie strony czerpią korzyści z eskalacji. Prosty żołnierz nie byłby w stanie ocenić sytuacji. Służby nie takie rzeczy robiły. Historia uczy...

 7. Nikt

  I powinni być potraktowani jako terroryści.

 8. Kris

  Jak czytam nie ktore komenty to rece opadaja. Przez granice RP przechodzi trzech ludzi z bronia ok 2 w nocy. Ludzie obudźcie sie tam jest stan wyjatkowy ...kabaty prubuja wszystiego bo narazie ich akcja ,,śluza,, nie daje efektu. Reakcja Pl strony jak najbardziej przemyslana i w pełni pofesjonalna. Dywagacje w jakich mundurach byli albo ze to mysliwi sa denne ...a moze z kazdemu z nich trzeba bylo zrobic swetfotke? Jestem pewien ze jest nagranie, zdjecia owych osobnikow tylko nie dla opini publicznej. Dzieki za wasza prace

  1. kol

   3, 30, 300 ilu musi się pojawić żołnierzy białoruskich by dobyć broń?

 9. Kirk

  Jeśli bez żadnych wątpliwości osoby te były uzbrojone, to minimum jakiego wymagałbym od wojska jest użycie broni z co najmniej usypiającymi pociskami. Jak ktoś nieustannie mnie szturcha i popycha to nie mogę w nieskończoność jedynie zwracać mu uwagę.

 10. M

  Zadajmy sobie pytanie: Jak zachowały by się białoruskie służby, gdyby spotkały po ich stronie granicy trzech umundurowanych obcych żołnierzy z długą bronią? Przeładowali by swoją broń?

  1. Grzyb

   Pewnie by poprosili, żeby następnym razem jak przyjdą nasi, żeby kupić im hot doga. Albo dać dolara. Kto przekraczał granicę na wschodzie wie jak to działa.

  2. Ech

   A jak się zachowali z naszym helikopterem?

  3. A to było w ciągu ostatnich dwóch miesięcy?

 11. Sailor

  Teraz sobie wyobraźcie, że taka ekipa zastrzeli po polskiej stronie kilku uchodźców. Resztę zrobią media.

 12. Sóweren

  uwierzę jak zobaczę, w wiadomościach, kilku, rożnych...

  1. Rosjatoglaby

   Ale w zamachowców na Łukaszenkę uwierzyłeś tylko z informacji fsb i KGB. Tak mają "polacy" jak ty.

 13. Albi

  Dziś latają ciężkie śmigłowce, coś tam sie dzieje

  1. Ambreliser

   u nas czy u nich?

  2. HRottem fan

   Może będą próbować złowić "języka". Dopiero jak pokażą w TV przesłuchanie to będzie dowód.

  3. X

   Z długą bronią ?

 14. qwert

  O co ta panika ? Łazili po krzakach w nocy po ciemku to pewnie się pogubili, a dla co odważniejszych proponuje w ramach eksperymentu wleźć do lasu w nocy z latarką i zapewniam że po 30 min zaginiecie - nei Davieku ?

  1. Stary Olsa

   Tiaaa Wania,a broń przeładowali i szybko zwrócili w stronę Białorusi to też przez pomyłkę?

  2. Sailor

   Przecież to normalne, że białoruscy pogranicznicy co rusz się gubią z bronią po polskiej stronie. Takie to fajtłapy.

 15. iq200

  Może niegłupim pomysłem byłoby zaprosić stacjonujących u nas Amerykanów do wspólnych granicznych patroli ( w minimalnej liczbie, powiedzmy kilkudziesięciu żołnierzy), albo do współudziału w monitorowaniu sytuacji wzdłuż granicy. Baćka raczej by nie zaryzykował wywołania sytuacji, w której żołnierz USA mógłby ulec jakiemuś uszkodzeniu ;)

 16. UFOk

  A jakieś dowody na to wtargnięcie na 200m ? Fotka, nagranie ? Papier wszystko przyjmie

  1. Ehh

   Jasne, każdy patrol chodzi w towarzystwie kamerzysty i fotografa, a (bialo)ruscy zwiadowcy czekają przed ucieczka by zapozować do dobrych ujęć, żeby tacy jak ty byli usatysfakcjonowani.

 17. Han

  Czy my nie mamy broni na kulę gumowe odeszli bo zniszczenia płotów jakby parę kulek Gumowych dostali

 18. Han

  Czy my nie mamy broni na kulę gumowe Parę kul Gumowych i odeszli by od niszczenia Płotów

 19. Nasi też mogli przeładować

  1. Drt

   Oni chyba nie mają ostrej amunicji coś było niedawno o tym

 20. mat

  Szkoda , że nasi żołnierze nie strzelili do tych trzech czerwonych świń z karabinu z zastrzykami usypiającymi.

  1. Mirek

   Jasne! I mogli jeszcze strzelić z blastera! Co ty ku..a myślisz że to safari i żołnierze dostają strzelby z pociskami usypiającymi?

 21. BUBA

  Kto sie jeszcze czyms ludzi to jest naiwny .... poprostu W z jednej strony EU z drugiej Bialorus ....

  1. waldi

   Albo porwac tych 3 pseudo wedrowcow by slad po nich zagina i jak by co to nikogo u nas niebyło i capy nauczyłyby sie ze takich podjazdow sie nie robi ...albo bynajmniej trudno by bylo znalesc ochotnikow do ponownego zadania.

 22. Ciekawe

  Te zasieki nie są chyba do przejścia w tę i w tamtą stronę ot tak to jak wrócili? Mogli nagrać filmik jak to zrobili :P

 23. Jan Kowalski

  weszli ok, ale dlaczego wyszli? dlaczego chargé d’affaires jest jeszcze w Polsce? dlaczego nie robimy nic z tym problemem - samo ganianie migrantów o ile konieczne to rozwiązania nie przyniesie... mamy w ogóle jakieś MSZ - uzgodniło z kimkolwiek jakieś sankcje na Białoruś, próbuje chociaż?, są chociaż propozycje jakiś kroków wobec Białorusi z naszej strony (jeśli już zraziliśmy do siebie wszystkich sojuszników)...

  1. Javol

   Może to było 3 pijanych leśników albo myśliwych?

 24. LiOn

  Czekamy, aż pojawią się w Wa-wie na ulicy?

  1. Kolec

   Już są. Nazywają siebie zwolennikami PO.

  2. Javol

   Taktycznie rzecz biorąc po przekroczeniu Wieprza na wysokości Radzymina ustawiamy obronę ;)

 25. anpolade

  Jak na razie to Polska prowokuje Białoruś na zlecenie pana z USA, włączając min. w to telewizję Biełsat.

  1. Andrzej

   Tak wam na Białorusi wmawiają, ale jesteś jednym z nielicznych, którzy w to wierzą.

  2. Popieram. Sadze ze wogole Polska powinna dac spokój Białorusi i całkowicie zamknąć granice z tym krajem.

Reklama