Prowokacja Białorusinów? Żaryn: na terytorium Polski weszły trzy umundurowane osoby z bronią

3 listopada 2021, 10:06
straż graniczna granica
Fot. Straż Graniczna/Twitter

We wtorek w nocy polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą; po próbie nawiązania kontaktu przeładowały one broń i oddaliły się w kierunku Białorusi - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, nazywając to "kolejną prowokacją".

"Kolejna prowokacja! We wtorek w nocy (2 listopada o godz. 1:45) polscy żołnierze zauważyli na terytorium RP trzy umundurowane osoby, z bronią długą. Po próbie nawiązania kontaktu przez polski patrol, nieznane osoby przeładowały broń, a potem oddaliły się w kierunku Białorusi" - czytamy we wpisie Żaryna na Twitterze.

W związku z incydentem do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwany został chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski. Rozmowa dotyczyła "wtargnięcia na terytorium Polski z terytorium Republiki Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób, uzbrojonych w broń długą".

Jak poinformowało MSZ, wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji. "Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że tego typu działania są nie do przyjęcia przez stronę polską i nie będą przez nią akceptowane. Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice oraz granice zewnętrzne Unii Europejskiej" - podało MSZ.

Przekazał także, że wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej "będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji". "Wiceminister zapowiedział skierowanie do MSZ Republiki Białorusi noty protestacyjnej oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu" - podał resort.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 167
deon
środa, 3 listopada 2021, 15:14

mieli slepaki

Uzi
środa, 3 listopada 2021, 15:02

Próba nawiązania kontaktu powinna mieć 9 mm.

Olo
środa, 3 listopada 2021, 22:10

Wezwanie do zatrzymania i wobec braku reakcji w cel. 200 m uciekali, a z tej strony zero reakcji...

bc
środa, 3 listopada 2021, 15:59

Pistolet sygnałowy, flara na spadochronie i nagrywać.

Wawiak
środa, 3 listopada 2021, 19:40

Dron z kamerą IR wystarczy. Ciekawe, co nagrał...

Bies
środa, 3 listopada 2021, 18:40

Każdy patrol powinien mieć sygnałówkę, podejrzewam że nie mieli.

Kleszcz
środa, 3 listopada 2021, 14:56

Wszystko przez polskie orawo uzycia broni ktore jest skomplikowane i nie zyciowe. Żaden zolnierz, policjant czy pogranicznik nie strzelił by na 100% bo prokurator by ich później zmasakrował a przelozeni tez by nie byli zadowoleni

Mariusz
środa, 3 listopada 2021, 14:42

Łukaszeńce na rękę byłaby wojna z Polską, stałby się potrzebny Putinowi a Rosja szykuje się do ofensywy zimowej na Ukrainie o możliwości której Ukraińcy już dawno sygnalizowali. W takim otoczeniu Niemcy zacieśniają za pomocą NS2 stosunki z Rosją. Idą ciekawe czasy ale bardzo niespokojne i umiejętność posługiwania się bronią będzie niezbędna do zachowania życia swojego i swojej rodziny. Lepiej chłopy zacznijcie odwiedzać strzelnice.

pomz
środa, 3 listopada 2021, 17:02

Jakiej broni? I przed kim tej broni mialbys uzyc? karabin i pistolet przeciwko tym co pladruja ci dom, posesje tj patologia z Polski? Czy przed armia RF? Czy masz mokre sny ze ze swegoc zarnego karabinu gdzies z balkonu na 4 pietrze ostrzeliwujesz kolumne piechoty zmechanizowanej RF?

POLAK
środa, 3 listopada 2021, 14:39

Łukaszenka, Putin i cała ta białorusko-rosyjska banda chce abyśmy zastrzelili, lub postrzelili kilku białorusinów, a wtedy Łukaszenka natychmiast i oficjalnie poprosiłby Putina o ochronę życia "przerażonych" białorusinów, natomiast Putin oczywiście w tempie expresowym wchłonąłby "przerażoną" Białoruś. Im zależy na czasie.

Tweets InfoSecurity24