Reklama

Straż Graniczna

Pogranicznicy z kluczykami do nowego śmigłowca

Fot. Twitter MSWiA
Fot. Twitter MSWiA

Stan latającej floty Straży Granicznej, zwiększył się dziś o jedną maszynę. Pogranicznikom przekazano dziś, zakupiony w ubiegłym roku, śmigłowiec Robinson R44. „Nowy śmigłowiec będzie wspierał działania Straży Granicznej, która pełni służbę ochrony granic nie tylko naszego kraju, ale zewnętrznej granicy UE. W dobie kryzysów migracyjnych i innych zagrożeń rola Straży Granicznej jest nie do przecenienia” - powiedziała wicepremier Beata Szydło, przekazując w Nowym Sączu maszynę pogranicznikom. 

Dziś w Nowym Sączu Straż Graniczna otrzymała nowy śmigłowiec - Robinson R44 Raven II, dostarczony przez firmę BRJ Sp. z. o.o. W przekazaniu helikoptera uczestniczył szef MSWiA minister Joachim Brudziński.

"Nowy Sącz to bardzo ważny punkt w systemie bezpieczeństwa, za które odpowiada m.in . Straż Graniczna. Ważne, aby w takim miejscu stacjonowały śmigłowce, które będą patrolować górską granicę państwa" - powiedział zwracając się do funkcjonariuszy SG szef MSWiA Joachim Brudziński. Jak przekonywał minister Brudziński, flota powietrzna Straży Granicznej w najbliższych miesiącach powiększy się. "Będziemy sukcesywnie przeznaczać środki na szkolenie funkcjonariuszy. Dążymy do tego, abyście byli wyposażeni w sprzęt, który daje gwarancję perfekcyjnej i bezpiecznej służby" - dodał.

Najnowszy śmigłowiec Straży Granicznej posłuży głównie do szkolenia oraz - w mniejszym zakresie - podobnie jak inne statki powietrzne tej formacji do działań obserwacyjnych.

Śmigłowiec Robinson R44 Raven II wyposażony jest w nowoczesną awionikę cyfrową firmy Garmin, posiada zdwojony układ sterowania i czteromiejscową kabinę. Napęd zapewnia sześciocylindrowy silnik Lycoming IO-540-AE1A5 o mocy startowej 245 KM, co pozwala osiągnąć prędkość 234 km/h i zasięg około 560 km bez zbiorników dodatkowych, które można umieścić pod fotelami pasażerów.

Dostarczony Straży fabrycznie nowy śmigłowiec jest certyfikowany do wykonywania lotów VFR-Dzień i VFR-Noc. Straż Graniczna kupiła go za kwotę 3 173 400 PLN. Dwie identyczne maszyny w minionym roku kupiło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

R44 to nie jedyny wiropłat, jaki trafi w tym roku do funkcjonariuszy Straży. Na październik zaplanowana jest dostawa śmigłowca wielozadaniowego Airbus H135.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze