Reklama

Straż Graniczna

Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią odebrane przez Straż Graniczną

Straż Graniczna PJN
Autor. Straż Graniczna/Twitter

Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane; trwają odbiory pozostałych - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Dodała, że przęsła ustawione są już na długości 140 km. Zapora ma być gotowa 30 czerwca br.

Reklama

W niedzielę Straż Graniczna poinformowała o postępach w ukończeniu prac nad postawieniem zapory na granicy polsko-białoruskiej. "Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane. Trwają odbiory pozostałych" - przekazała SG na Twitterze. Formacja dodała, że przęsła ustawione są na długości 140 km. "W najbliższych dniach rozpocznie się instalacja bariery elektronicznej" - podkreśla Straż Graniczna.

Reklama

Praca nad budową zapory, która stanie na odcinku 187 km, rozpoczęła się 25 stycznia br. Trwa więc od ponad czterech miesięcy. "Wykonawcy deklarują, że barierę fizyczną ukończą zgodnie z planem, czyli do końca czerwca. Do tego zobowiązuje ich też umowa" - podkreślała por. Anna Michalska, rzecznik prasowy komendanta głównego tej formacji.

Straż Graniczna opublikowała też w mediach społecznościowych trwające prawie półtorej minuty nagranie dokumentujące ukończenie prac na odcinku patrolowanym przez oddział SG w Kuźnicy.

Reklama

Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada ub. r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W czwartek na Twitterze o zniesieniu czasowego zakazu przebywania na terenie przygranicznym poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. "1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewodowie wprowadzą zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej" - napisał szef MSWiA. Później okazało się, że zakaz zostanie wprowadzony tylko w województwie podlaskim.

Termin, do kiedy obowiązuje zakaz, zbiega się z planowanym zakończeniem budowy zapory fizycznej. Roboty budowlane wykonują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy - konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię, którą SG podpisała z Elektrotimem 24 marca, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.

Rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania obowiązuje do 30 czerwca 2022 roku.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama