Reklama

Straż Graniczna

Perymetria na ponad 200 km polsko-białoruskiej granicy

Autor. Straż Graniczna/Twitter

Perymetrię zastosujemy na 202 kilometrach granicy z Białorusią - poinformował pełnomocnik ds. budowy zapory Marek Chodkiewicz. Oznacza to zatem, że urządzenia takie jak kamery i czujniki ruchu znajdą się zatem także tam, gdzie nie będzie bariery fizycznej.

Reklama

Budowa zapory na granicy z Białorusią ruszyła we wtorek. Prace, na które zakontraktowano 644 mln zł, odbywają się na czterech odcinkach wzdłuż granicy. W Siedlcach trwa równolegle produkcja przęseł, czyli podstawowych elementów zapory, której koszt wynosi 589 mln złotych. Konstrukcja stanie na 186 km granicy i będzie mieć 5,5 metrów wysokości.

Reklama

Kolejnym etapem tej inwestycji jest wybór firmy, która wykona barierę elektroniczną. W czwartek obradował nad tym zespół ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Pełnomocnik ds. budowy przekazał po obradach, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. "Są jeszcze pewne rzeczy do ustalenia" - dodał. Chodkiewicz poinformował jednocześnie, że perymetria zostanie zastosowana na 202 km granicy i obejmie również teren, na którym nie stanie bariera fizyczna. Wstępnie bariera elektroniczna miała zabezpieczyć odcinek o kilkadziesiąt kilometrów krótszy i wtedy jej koszt szacowano na 115 mln zł. Ostatecznie koszt będzie znany po wyborze wykonawcy.

Czytaj też

Zapora na granicy z Białorusią ma być gotowa w czerwcu tego roku. Rozpoczęte we wtorek prace wykonują firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Przęsła wykonuje konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umów z tymi firmami to razem 1 mld 233 mln zł. Cała inwestycja ma kosztować 1,6 mld zł.

Reklama

Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej inwestycja jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

W ramach Programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025 Straż Graniczna planuje zbudowanie bariery elektronicznej na całej lądowej zewnętrznej granicy UE: z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

YouTube cover video

Marek Chodkiewicz to absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie. Pracował m.in. w NIK oraz w Orlenie. Tam odpowiadał za budowę elektrowni gazowo-parowych. Był wiceministrem infrastruktury w latach 2016-2019. W listopadzie został powołany na stanowisko pełnomocnika ds. budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej.

PAP/MB

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze