Reklama

Straż Graniczna

Odprawa graniczna na lotnisku w 15 sekund?

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Jak informuje resort spraw wewnętrznych, „niemal co piąty podróżny skorzystał z automatycznej odprawy granicznej na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin”. Ministerstwo podkreśla, że dzięki biometrycznym bramkom ABC (Automated Border Control) czas indywidualnej odprawy skrócił się do 15 sekund.

Bramki do samodzielnej odprawy granicznej zostały uruchomione w obu mazowieckich terminalach. Z danym MSWiA wynika, że od 26 czerwca br. odprawiono w sumie ponad 2 miliony osób, a niemal 400 tysięcy pasażerów skorzystało z automatycznego systemu.

Średni czas odprawy w bramce ABC, czyli od momentu przyłożenia dokumentu do skanera, do otwarcia się bramki po zakończonej odprawie, to 15 sekund.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Lotnisko Chopina oraz Port Lotniczy Warszawa-Modlin są pierwszymi lotniskami w Polsce korzystającymi z elektronicznego modelu kontroli pasażerów. Łącznie zainstalowano 25 bramek biometrycznych: 20 na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Inwestycja kosztowała w 6,7 mln zł.   

Bramki ABC są wykorzystywane do odprawy granicznej głównie obywateli państw Unii Europejskiej, posiadających biometryczne paszporty. Umożliwiają podróżnym samodzielną odprawę. Bramki ABC automatycznie weryfikują dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdzają, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Automatyczne połączenie urządzeń z bazami danych Systemu Informacyjnego Schengen II, które obsługuje Straż Graniczna, pozwala m.in. ustalić czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego.

Komentarze