Nowe oczy dla wież obserwacyjnych na wschodniej granicy

19 listopada 2020, 09:51
1-24363
Fot. Straż Graniczna
InfoSecurity24
InfoSecurity24

DOTYCZY:


Straż Graniczna rozpisała przetarg na sześć nowych systemów optoelektronicznych, których przeznaczeniem ma być prowadzenie obserwacji, detekcji i rejestracji zdarzeń na wschodniej granicy kraju. Nowe systemy mają pozwolić polskim pogranicznikom na wychwytywanie zdarzeń polegających na dokonywaniu lub usiłowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, szczególnie tych związanych z przemytem.

Straż Graniczna chce, by systemy trafiły do Podlaskiego, Nadbużańskiego i Warmińsko-Mazurskiego Oddziałów Straży Granicznej. Dokładniej, chodzi o placówki w Bobrowniach, Krynkach, Dołhobrodach, Braniewie, Bezledach i Gołdapi.

Pojedynczy system optoelektroniczny składać ma się z głowicy optoelektronicznej. Jej elementami, w przypadku wieży oraz systemu kontroli, które mają trafić do placówki SG w Krynkach, jest m.in. kamera termowizyjna co najmniej trzeciej generacji. Ma ona posiadać możliwość wykrywania celów znajdujących się do 14 500 m, rozpoznania ich przy zasięgu 7 800 i identyfikacji przy odległości do celu wynoszącej 3 900 m. Kamera termowizyjna ma być też wyposażona w chłodzony detektor niewymagający obsługi. Na wyposażeniu głowicy optoelektronicznej ma znajdować się także kamera światła dziennego z co najmniej 16-krotnym zoomem cyfrowym oraz dalmierz laserowy pozwalający na pomiar odległości co najmniej w zakresie 100-19 900 m. Całość ma być osadzona na specjalnej, zmechanizowanej platformie.

W przypadku wieży obserwacyjnej oraz lokalnego ośrodka nadzoru w Dołhobrodach, mowa jest o kamerze termowizyjnej pozwalającej na wykrywanie celów znajdujących się do 14 000 m, rozpoznania ich przy zasięgu 8 000 i identyfikacji przy odległości do celu wynoszącej 4 000 m. Także w tym przypadku, kamera termowizyjna ma być wyposażona w chłodzony detektor niewymagający obsługi.

Jeśli chodzi o głowice optoelektroniczne planowane do instalacji w Braniewie, Gronowie, Bezledach i Gołdapi mowa jest o kamerach termowizyjnych z detektorem niechłodzonym, niewymagającym obsługi. Kamery mają pozwalać na wykrywanie celów z odległości 3 000 m, pozwalać na ich rozpoznanie z odległości 750 m i identyfikację celów od 450 m. Z kolei kamery światła dziennego mają w tym przypadku mieć co najmniej 10-krotny zoom cyfrowy. Głowica ma być też wyposażona w dalmierz, zdolny do pomiarów odległości co najmniej w zakresie 50-7 500 m.

Dodatkowo system ma być wzbogacony o zasilanie, stanowisko operatora zlokalizowane w lokalnym ośrodku nadzoru. Przekaz informacji pomiędzy wieżą i operatorem ma zapewnić system dwustronnej transmisji danych, a także rejestracji samych zebranych danych. W ramach przetargu, dostarczony ma być również zestaw narzędzi i akcesoriów niezbędnych do prowadzenia późniejszej obsługi technicznej. 

Wraz z pojawieniem się nowych systemów do obserwacji, przeszkolenie w zakresie ich obsługi ma przejść 63 pracowników Straży Granicznej. Ostateczna data instalacji zamówionych systemów obserwacyjnych została wyznaczona na 1 czerwca 2021 r., przy czym, 15 grudnia tego roku mamy dowiedzieć się ile ofert ostatecznie zostało złożonych w przetargu. Ich ocena ma zostać dokonana na podstawie kryterium ceny (60 proc.), okresu udzielonej gwarancji (34 proc.) i wyposażenia kamery termowizyjnej w płynne pole widzenia. Zakup ma być współfinansowany przez UE ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Bezgraniczne Bezpieczeństwo.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets InfoSecurity24