Reklama

Straż Graniczna

Kontrola sanitarna na południowej granicy Polski

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Po wprowadzeniu obowiązku posiadania ujemnego testu na koronawirusa przy wjeździe z Czech i ze Słowacji nie przywrócimy kontroli granicznej. Kontrole będą intensywnie prowadzone przez patrole - wyjaśnił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Jak zapewnił, test nie będzie wymagany dla pracowników transgranicznych.

Wiceszef MSWiA poinformował, że obecnie trwają prace nad wprowadzeniem zmiany, zgodnie z którą osoby wjeżdżające do Polski od strony granicy południowej, czyli z Czech i ze Słowacji, będą posiadać ważny test - nie starszy niż 48 godzin - z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa.

"Nie będziemy przywracali kontroli granicznej w sensie prawnym. To będzie kontrola sanitarna, selektywna. W regionach przygranicznych będziemy sprawdzali, czy osoby, które przekroczyły granicę, rzeczywiście taki test posiadają" - wyjaśnił Grodecki. Kontrole na szlakach granicznych, jak dodał, będą intensywnie prowadzone przez patrole mieszane.

Wiceminister zapewnił, że będą też wyłączenia z tego obowiązku. "Test nie będzie wymagany dla np. pracowników transgranicznych czy transportu towarowego" - podkreślił. "Chcemy przede wszystkim ograniczyć transmisję wirusa, a co za tym idzie - wyjazdy, które nie są konieczne" - powiedział Grodecki.

Zapytany, kiedy wprowadzenie takich zmian jest możliwe, odparł: "Na razie pracujemy nad zmianami przepisów rozporządzenia. Na pewno KPRM i Ministerstwo Zdrowia będą o tym odpowiednio wcześniej informowały". Jak mówił w poniedziałek w TVN 24 mówił minister zdrowia Adam Niedzielski "Straż Graniczna deklaruje, że potrzebuje mniej więcej 48 godzin, żeby dojść do takiej zdolności operacyjnej na poszczególnych punktach granicznych. Więc myślę, że pod koniec tygodnia to stanie się faktem". Szef resortu zdrowia, poinformował wczoraj jednak, że zasada okazania ważnego negatywnego testu na przejściu granicznym obowiazywać będzie nie tylko na granicy zachodniej, ale także na południowej granicy Polski. Dziś - jak wynika z wypowiedzi wiceszefa MSWiA - kontrola graniczna na granicy ze Słowacją i Czechami nie zostanie raczej przywrócona. 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze