Reklama

Straż Graniczna

Kolejne zatrzymania w walce z polskim „tytoniowym Eldorado”

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Straż Graniczna oraz inne służby cały czas informują o działaniach podejmowanych przeciwko osobom zaangażowanym w przemyt tytoniu i o zatrzymaniach osób działających w sposób nielegalny w tym zakresie na terytorium kraju. Jednak skala konfiskowanej kontrabandy może sugerować, że nawet pomimo wielkich starań, polscy funkcjonariusze stykają się jedynie z przysłowiowym wierzchołkiem góry lodowej. Świadczyć o tym może chociażby prezentacja zaledwie kilku przykładów działań Straży Granicznej, Policji i Krajowej Administracji Skarbowej z ostatnich dni.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach poinformowali, że zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu. Podczas tej akcji zatrzymano dwóch mieszkańców Łodzi oraz zabezpieczono krajankę oraz susz tytoniowy o szacunkowej wartości około 2 mln zł. Wcześnie ustalono, że na jednej z posesji w województwie łódzkim działa nielegalna krajalnia tytoniu i ostatecznie 20 września Straż Graniczna, wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przeszukała teren wytwórni.

W pomieszczeniach gospodarczych ujawniono ponad 2 000 kg krajanki tytoniowej oraz prawie 1 200 kg suszu tytoniowego o łącznej wartości 2 mln zł. Ponadto zabezpieczono maszynę do krojenia tytoniu, urządzenia pomocnicze oraz telefony komórkowe. Na miejscu zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 36 i 37 lat, którzy ładowali worki z krajanką tytoniową przeznaczoną do dalszej dystrybucji. Mieszkańcom Łodzi zostały przedstawione zarzuty udziału w nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych, za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat 3.

Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zabezpieczyli 2,5 tony suszu tytoniowego o wartości ponad 1 miliona złotych. Nielegalny towar przewożony był w samochodzie marki Fiat Ducato. W minionym tygodniu samochód został zatrzymany do kontroli drogowej w miejscowości Żary. W przestrzeni ładunkowej pojazdu funkcjonariusze SG z placówki w Tuplicach ujawnili nielegalny susz tytoniowy.

Z kolei funkcjonariusze, tym razem z Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze, ujawnili i zatrzymali wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Wartość towaru oszacowano w tym przypadku na ponad 270 tys. zł. Doszło do tego, gdy 24 września w samochodzie osobowym marki Audi A3, kierowanym przez 46-letniego Polaka, funkcjonariusze znaleźli prawie 250 kg krajanki tytoniowej o wartości prawie 172 tys. zł. Przeszukano również garaż, należący do tego mężczyzny, gdzie ujawniono 167 840 szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy, wartych ponad 115 tys. zł.

Jednocześnie, niemal 4500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy przejęli funkcjonariusze Straży Granicznej 23 września w Elblągu. Nielegalny towar, wart 62 tys. zł, należał do 48-letniego mieszkańca miasta. Część kontrabandy ukryta była w prowadzonym przez 48-latka samochodzie dostawczym, gdzie znaleziono 1460 paczek papierosów pochodzących z przemytu. Funkcjonariusze podejrzewali, że mężczyzna może przechowywać większą ilość nielegalnego towaru, dlatego przeszukali dodatkowo dwa pomieszczenia. Tam znaleźli jeszcze prawie 3000 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Straż Graniczna/KAS/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze