Reklama

Straż Graniczna

Jak zabezpieczyć granicę z Rosją? Do Finlandii pojedzie zespół polskich doradców

Autor. Rajavartiolaitos - Gränsbevakningsväsendet - Finnish Border Guard

Do Finlandii pojedzie zespół polski doradców, który w związku z atakiem hybrydowym na fińską granicę, będzie doradzać Finom w kwestiach zabezpieczenia granicy z Rosją. W skład grupy wejdą m.in. polscy strażnicy graniczni.

Reklama

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera we wtorek na antenie TVP Info poinformował, że w trakcie rozmowy prezydenta Polski Andrzeja Dudy z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö, padła prośba i wniosek strony fińskiej o skierowanie polskiej misji doradczej do Finlandii w związku z nasileniem ataku hybrydowego na fińską granicę.

Reklama

Siewiera podkreślił, że we wtorek BBN potwierdziło realizację misji i decyzję o skierowaniu specjalistów, którzy brali udział w przygotowaniu bariery oraz przygotowaniu całej operacji ochrony polskiej granicy od 2021 roku. „Celem misji jest przekazanie doświadczeń, które Polska w tym czasie zdobyła. To bogaty wachlarz, bo przypomnijmy mieliśmy całe spektrum zagrożeń w sferze informacyjnej, w sferze walki kognitywnej, również kwestie narracyjne, ale również kwestie związane ze stosowaniem prawa międzynarodowego, z pewną asertywnością służb w trakcie realizacji zadań służbowych na granicy, a także realizacją już typowo operacyjnych zadań związanych z reagowaniem np. na naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez śmigłowce” - mówił szef BBN.

Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej kpt. Anna Michalska w rozmowie poinformowała, że w skład misji wejdzie dwóch funkcjonariuszy SG, którzy w poniedziałek pojadą do Finlandii. „Nasi eksperci pojadą pokazać jak skonstruowana jest nasza bariera graniczna na granicy wschodniej. Będą rozmawiać także o rozwiązaniach prawnych i współpracy z wojskiem. W misji będą uczestniczyć specjaliści ze Straży Granicznej i wojska” - powiedziała kapitan Anna Michalska.

Reklama

W środę swoją misję w Finlandii rozpoczął Frontex, czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej. W skład grupy weszli m.in. strażnicy graniczni, urzędnicy oraz eksperci ds. dokumentów i tłumacze – łącznie 50 osób. Według fińskiej straży granicznej chodzi o udzielenie pomocy przynajmniej na okres dwóch miesięcy. Grupa oddelegowana przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej, zostanie rozlokowana w najbardziej newralgicznych punktach kontroli granicznej - zarówno w południowej Finlandii, jak też na odcinku północnej granicy oraz w Laponii.

We wtorek fiński rząd zdecydował o zamknięciu całej granicy z Rosją. Zgodnie z tą decyzją emigranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli przekroczyć jej wschodniej granicy i tam składać podań o azyl. Przez granicę fińsko-rosyjską dopuszczalny będzie tylko przewóz towarów. Decyzję tę podjęto w związku z napływem migrantów z krajów trzecich i w odpowiedzi na „zorganizowane działanie państwa rosyjskiego zmierzające do wywarcia wpływu” – podkreślał premier Finlandii Petteri Orpo na konferencji w Helsinkach.

W ostatnich miesiącach do Finlandii przez wschodnią granicę dotarło prawie tysiąc migrantów - głównie z Syrii, Somalii, Jemenu i Iraku.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze