Reklama

Straż Graniczna

Hybrydy dla SG. Formacja chce być bardziej eko

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Wczoraj kolejne samochody patrolowe zasiliły flotę Straży Granicznej. Tym razem do formacji trafiły hybrydowe Toyoty Corolla. Łączna wartość 10 samochodów to ponad 1 mln zł. Jak informuje formacja, pojazdy trafią do pięciu oddziałów SG i wykorzystywane będą podczas patroli w dużych aglomeracjach miejskich, zagrożonych występowaniem smogu, ale także na terenach posiadających szczególną wartość przyrodniczą i krajobrazową.

Jak poinformowała Straż Graniczna, flotę formacji zasili 10 pojazdów marki Toyota Corolla TS kombi, z napędem hybrydowym. Samochody w ciągu kilku dni zostaną przekazane do pięciu oddziałów: Nadwiślańskiego, Morskiego, Nadodrzańskiego, Śląskiego i Karpackiego. Do każdego z nich trafią po dwa pojazdy. Nowe hybrydy mają być wykorzystywane do patroli w aglomeracjach miejskich szczególnie zagrożonych smogiem. Będą również używane w miejscach o szczególnej wartości przyrodniczej.

Samochody wyposażone są w silnik 1.8 Hybrid 122 KM e-CVT, bezstopniową automatyczną skrzynię biegów i - jak zaznacza SG - zapewniają płynną jazdę i oszczędność spalania, a także pozwalają zredukować poziom emisji spalin. Pojazdy zostały wyposażone w układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), który został rozszerzony o dodatkową funkcję zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniu. "Podczas manewru skręcania, w przypadku wykrycia ryzyka kolizji z samochodem jadącym z naprzeciwka lub pieszym przekraczającym drogę przeciwnie do kierunku jazdy, system sam ostrzeże kierowcę, a w razie potrzeby awaryjnie zahamuje" - informuje ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Samochody wyposażone są również w układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) z funkcją powrotu na zadany tor (SC), asystenta utrzymania pasa ruchu (LTA), system wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS), układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA) oraz kamerę cofania.

"Cieszymy się, że możemy być przyjaźni środowisku" - zaznacza ppor. Michalska. "W dużej mierze przygraniczne parki krajobrazowe to dla naszych funkcjonariuszy codzienne miejsce pełnienia służby, a przyroda jest ich naturalnym sojusznikiem podczas patrolowania granic Polski. Stąd też cieszy, że wykonując zadania służbowe możemy być przyjaźni środowisku" - dodaje.

To nie pierwsze pojazdy hybrydowe we flocie SG. Formacja dysponowała do tej pory 10 samochodami z napędem hybrydowym - dwiema Toyotami Rav 4 oraz ośmioma Toyotami Auris. Jak informuje SG, zakup pojazdów został dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze