Reklama

Straż Graniczna

Dwa miliony naboi dla Straży Granicznej. Ruszył przetarg

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

Komenda Główna Straży Granicznej opublikowała informację o zamówieniu dotyczącym dostaw amunicji do broni palnej i amunicji bojowej. Formacja zamierza kupić 2 000 000 sztuk naboi 9x19 mm Parabellum z pociskiem pełnopłaszczowym, które dostarczone mają zostać do końca września 2019 roku.

Przedmiotem zamówienia jest dokładnie "dostawa 2 000 000 szt. naboi 9x19 mm Parabellum z pociskiem pełnopłaszczowym (TFMJ lub równoważnym), zgodnie z wymaganiami zawartymi w Opisie Przedmiotu Zamówienia (OPZ), stanowiącym załącznik do SIWZ oraz na warunkach określonych w projekcie umowy". Formacja nie informuje na razie ile środków przeznaczyła na zakup amunicji, ale to właśnie cena stanowić będzie główne kryterium oceny złożonych ofert. KGSG weźmie również pod uwagę parametry funkcjonalne (waga: 20) i gwarancję (waga: 20; musi wynosić minimum 5 lat od daty dostawy).

Amunicja musi być fabrycznie nowa, wyprodukowana nie wcześniej niż w 2019 roku. Jak zaznacza KGSG, 9 mm naboje pistoletowe Parabellum z pociskiem pełnopłaszczowym są przeznaczone do strzelania z 9 mm pistoletów maszynowych PM-98, UMP, MP-5 oraz 9 mm pistoletów P-99, Glock i CZ.

Zamówienie realizowane jest w ramach procedury otwartej, a na oferty komenda czeka do 16 kwietnia br. Dostawy rozpocząć się mają najwcześniej 6 maja, a zakończyć do 30 września 2019 roku, więc na rozstrzygnięcie przetargu formacja nie pozostawiła sobie teoretycznie dużo czasu. Amunicja dostarczona ma zostać do magazynu uzbrojenia Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie. W SIWZ zaznacza się jednak, że komenda zastrzega możliwość wskazania innego miejsca dostaw. Będą to ewentualnie magazyny trzech innych jednostek organizacyjnych SG (w Koszalinie, Kętrzynie, Białymstoku, Chełmie, Przemyślu albo Raciborzu).

Pistolety od sąsiada

Ostatnie zbrojeniowe zakupy w Straży Granicznej dotyczyły pozyskania 1600 sztuk nowych pistoletów samopowtarzalnych kalibru 9x19 mm Parabellum, z opcją rozszerzenia zamówienia o 600 sztuk. Jak informował InfoSecurity24.pl 13 czerwca 2018 roku, do funkcjonariuszy SG trafić miał ostatecznie pistolet CZ P-10C od Zbrojownia Sp. z o.o., będącej dystrybutorem Českiej Zbrojovki w Polsce. Natomiast płk Bogusław Sawicki, Radca Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej, podczas zorganizowanej w Lublinie Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic „GRANICE” 2018, zapewniał, że do funkcjonariuszy SG trafić mają trafić kolejne karabinki 5,56x45 mm oraz pistolety maszynowe.

Straż Graniczna jest też coraz bliżej sfinalizowania przetargu na dostawę kabur, do wspomnianych, kupionych w ubiegłym roku pistoletów CZ P-10C. Na ponad 2 tys. kabur i ładownic, SG chce przeznaczyć łącznie nie więcej niż 520 tys. złotych. Do pograniczników wpłynęły trzy oferty, z czego tylko dwie mieszczą się w zakładanym budżecie. Droższa propozycja pochodzi od Instytutu Rozwoju Oporządzenia Taktycznego i opiewa na 449 135,73 złotych brutto. Firma na dostarczane przez siebie produkty oferuje 60 miesięcy gwarancji. Drugą, tańszą ofertę, złożyła warszawska firma Mildat. Za dostawę oczekuje 426 298,32 złotych brutto, oferując przy tym 72 miesiące gwarancji.

MR/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze