Reklama

Straż Graniczna

Dwa awanse generalskie w Straży Granicznej

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Dwóch oficerów Straży Granicznej otrzymało nominację na pierwszy stopień generalski. Awanse trafią do komendantów z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. O nominacjach poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda wręczy je 14 maja na dziedzińcu Belwederu.

Dwóch pułkowników Straży Granicznej otrzymało awans na stopień generała brygady Straży Granicznej. Chodzi o płk. SG Roberta Bagana, Komendanta Nadwiślańskiego OSG oraz płk. SG Tomasza Michalskiego, Komendanta Nadodrzańskiego OSG. 

Szef nadwiślańskich strażników granicznych pułkownik SG Robert Bagan to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Z mundurem związany jest od ponad 30 lat (w latach 1990–1999 policyjnym, następnie Straży Granicznej). W latach 2001-2002 delegowany był do pełnienia służby w MSZ przy Ambasadzie RP w New Delhi w Indiach. Po utworzeniu Nadwiślańskiego OSG w 2004 roku skierowano go do pełnienia służby na stanowiskach kolejno trzech wydziałów. Do września 2019 roku był Zastępcą Dyrektora Zarządu Do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej, a obecnie jest Komendantem Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

image
Pułkownik SG Robert Bagan. Fot. Straż Graniczna

 

Pułkownik SG Tomasz Michalski wykształcenie wyższe zdobył w Poznaniu, gdzie ukończył Akademię Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza. Jest również absolwentem Studium Oficerskiego w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1997 roku, w pionie operacyjno-śledczym. Od 2013 roku zajmował stanowisko Zastępcy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, a w czerwcu 2020 roku objął funkcję Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

image
Pułkownik SG Tomasz Michalski. Fot. Straż Graniczna

Zgodnie z ustawą o Straży Granicznej stopień generała brygady Straży Granicznej nadaje Prezydent RP na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje 14 maja na dziedzińcu Belwederu, w trakcie oficjalnych obchodów jubileuszu 30-lecia Straży Granicznej.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama