Reklama

Straż Graniczna

Coraz więcej quadów w Straży Granicznej

Fot. M.Dura, Defence24
Fot. M.Dura, Defence24

Quady na stałe zagościły w wyposażeniu służb zajmujących się problemami bezpieczeństwa wewnętrznego. Ich walory, a więc zdolność do poruszania się w bardzo mocno zróżnicowanym i  często niedostępnym innym pojazdom terenie, są szczególnie istotne dla codziennej pracy Straży Granicznej. Obecnie SG planuje zakup trzech sztuk quadów oraz możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne 2 sztuki. 

W najnowszym przetargu Straż Graniczna poszukuje dostawców 3 sztuk fabrycznie nowych pojazdów typu ATV (ang. all-terrain vehicle) znanych lepiej jako quady. Chodzi o pojazdy dwuosobowe, w układzie „side by side”, wyprodukowane nie wcześniej niż w 2018 r. Masa quada, w tym przypadku, może być nie większa niż 750 kg, a pojazd ma napędzać 4-suwowy silnik spalinowy o pojemności skokowej rzędu 500-800 cm3 i mocy nie mniejszej niż 22 kW. W przypadku napędu, mowa jest o napędzie 4x2 z możliwością dołączenia napędu 4x4, z automatyczną/bezstopniową skrzynią biegów z biegiem wstecznym.

Quad ma mieć niezależne zawieszenie przednie/tylne oraz układ kierowniczy ze wspomaganiem. Nowe pojazdy ATV dla Straży Granicznej mają mieć prześwit podwozia nie mniejszy niż 240 mm, pojemność zbiornika paliwa minimum 25 l, niskociśnieniowe opony, o rzeźbie bieżniku do jazdy w terenie oraz minimum 12 calowe koła. Quady mają dysponować skrzynią ładunkową/zabudową o ładowności minimum 150 kg.

Możliwe jest również pozyskanie kolejnych 2 sztuk w ramach prawa opcji. Potencjalna, realizacja zamówienia ma odbyć się w terminie do 30 listopada bieżącego roku. W przypadku oceny pojazdów tego typu brane będą pod uwagę kryterium ceny (60 proc.), moc silnika (15 proc.), rozmiar kół -felg (15 proc.), a także zabudowa skrzyni ładunkowej (10 proc.).

[GALERIA_2918]

Sprzęt transportowy typu ATV (quady) jest w Polsce użytkowany już od 20 lat, tj. od 1998 roku. Jak wskazała InfoSecurity24.pl rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej, ppor. SG Agnieszka Golias, pojazdy tego typu, z uwagi na swoje walory trakcyjne używane są głównie do patrolowania granicy, zwłaszcza w trudnym terenie.

Aktualnie jednostki Straży Granicznej eksploatują w sumie ponad 180 sztuk quadów, głównie marki Kymco, Honda TRX 300 FW i  IPS SE50 – POLARIS. W pojedynczych egzemplarzach na wyposażeniu polskiej Straży Granicznej są również pojazdy innych marek, takich jak np.: Arctoc Cat 400 czy też 45 E1,  Yamaha Grizzly.

Oczywiście tego rodzaju sprzęt, adekwatnie do wieku i poziomu jego wyeksploatowania, podlega procesowi modernizacji. Jak dowiedziało się InfoSecurity24.pl zakup ponad 50 sztuk pojazdów klasy ATV planowany jest w roku 2019.

jr

Reklama

Komentarze (1)

  1. lulek

    Mam nadzieję, że ten kto organizuje przetargi będzie na tyle poważny i weźmie pod uwagę specyfikę służby i nie zamówi "quadów" 15 kw....nie bądźmy śmieszni.Goście którzy jeżdżą po bezdrożach a SG tam pilnuje to się śmieją.Moim skromnym zdaniem w grę powinny wchodzić tylko i wyłącznie ATV powyżej 50km, z pełynm wyposażeniem ( grzane manetki, kufry i dodatki ).Preferowana moim skromnym zdaniem byłby pojazd ATV Cam-an 1000 X mr bombardier .Innych zakupów nie warto organizować, typu Kymco to powinien być kryminał - dwie służby i pojazd stoi...weźcie sobie to do serca podobno jest ustawa "modernizacyjna"

Reklama

Najnowsze