Reklama

Straż Graniczna

Bieszczadzki OSG dostał nowe kamery termowizyjne [WIDEO]

Fot. Bieszczadzki Odział Straży Granicznej
Fot. Bieszczadzki Odział Straży Granicznej

Zestawy kamer termowizyjnych trafiły do dziewięciu placówek Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Urządzenia wzbogaciły zaplecze sprzętowe BiOSG służące do ochrony granicy Polski przez całą dobę. Jak podkreśla formacja, będą one wykorzystywane m.in. w wykrywaniu prób przemytu.

Jak poinformował chor. sztab. Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, dziesięć chłodzonych kamer termowizyjnych Göz Mobile tureckiej firmy ASELSAN kupiono we wrześniu tego roku za blisko 3 mln złotych. Jak dodaje formacja, zakup kamer został sfinansowany z funduszy unijnych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Zestawy przenośnych kamer mogą być wykorzystywane w służbie na granicy przez cały rok, w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. Uzyskany obraz z tych elektronicznych "oczu" jest bardzo dobrej jakości i daje zasięg obserwacji do kilku kilometrów.

chor. sztab. Piotr Zakielarz Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Straż Graniczna podkreśla, że nowe kamery poszerzyły zaplecze sprzętowe strażników granicznych i pomagają zabezpieczać podkarpacki odcinek zewnętrznej granicy UE. "Urządzenia umożliwią obserwację, detekcję i rejestrację ewentualnych prób nielegalnego przekroczenia granicy oraz przemytu towarów" – mówi chor. sztab. Piotr Zakielarz. Z informacji jakie podaje SG wynika też, że kamery posiadają specjalnie zaprojektowany układ okularów zapobiegający wydostawaniu się światła na zewnątrz, a przez to ewentualnego zdradzenia lokalizacji patrolu.

Bieszczadzki Oddział SG ochrania 239 kilometrów zewnętrznej granicy UE z Ukrainą oraz 134-kilometrowy odcinek wewnętrznej granicy UE ze Słowacją. W strukturze BiOSG działa 14 placówek, w których służy ponad 2 tys. funkcjonariuszy. Chor. sztab. Zakielarz podkreślił, że bieszczadzki odcinek granicy jest najbardziej zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu w Polsce.

Oprócz przenośnych kamer termowizyjnych do zabezpieczenia granicy - w zależności od warunków terenowych - wykorzystywane są też pojazdy i wieże obserwacyjne oraz śmigłowce i drony wyposażone w systemy termowizyjne. "Na granicy montowane są aktualnie systemy perymetryczne - zestawy czujników sejsmicznych i kamer, które są niezawodne w walce z nielegalną migracją i przemytem na zielonej granicy" – zauważył Zakielarz.

Dodał, że nowoczesne wyposażenie jest bardzo pomocne, "ale najważniejszy jest czynnik ludzki", dlatego też SG cały czas prowadzi rekrutację nowych funkcjonariuszy. Każdy nowy strażnik graniczny po wcieleniu do służby przechodzi specjalistyczne szkolenia i kursy przygotowujące do służby na granicy.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama