Reklama

Straż Graniczna

Bezpieczeństwo liczone w milionach. Karpacki OSG odbiera sprzęt [FOTO]

Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej
Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Straż Graniczna w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice otrzymała specjalistyczny sprzęt do działań pirotechnicznych oraz wspomagający kontrolę graniczną - informuje Karpacki Oddział. Łączna wartość przekazanych urządzeń to blisko 3 mln złotych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z krakowskiego lotniska otrzymali od wojewody małopolskiego między innymi: prześwietlarkę o wartości niemal 540 tysięcy złotych (3–częściowe urządzenie umożliwiające bezdotykowe sprawdzenie zawartości bagażu przy użyciu promieni RTG), kombinezon przeciwwybuchowy, trenażer strzelecki, szkoleniowy zestaw do resuscytacji, urządzenia wspomagające kontrolę graniczną, w tym służące do weryfikacji autentyczności dokumentów oraz zestaw celowników holograficznych (o wartości 60 tysięcy złotych), gogle balistyczne, ochronniki słuchu, nowoczesne latarki. 

Jak informuje Karpacki Oddział Straży Granicznej, używany w codziennej służbie kombinezon przeciwwybuchowy, o wartości ponad 270 tysięcy złotych, to kolejny zakup przekazany przez wojewodę małopolskiego. Komplet składa się z hełmu, kurtki z kołnierzem ochronnym, spodni z nakładkami antywybuchowymi na buty oraz płyt ochronnych zapewniających bezpieczeństwo przed czynnikami działającymi podczas wybuchu (odłamki, ciśnienie, fala cieplna, fala uderzeniowa), jak również podczas upadku. Kombinezonu waży „tylko” 22 kilogramy, podczas gdy dotychczas użytkowany ponad 45 kilogramów.

image
Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej
image
Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach pozyskała także system kontroli radiometrycznej. Zainstalowany na lotnisku w Balicach sprzęt umożliwia wykrywanie wszelkich źródeł promieniotwórczych oraz przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi materiałami jądrowymi i radioaktywnymi. System kontroli radiometrycznej wyposażony jest w pięć zestawów stacjonarnych monitorów promieniowania gamma i neutronowego, co pozwala na sprawniejsze dokonywanie kontroli. Działanie systemu wsparte jest kamerami, w które wyposażono zestawy bramek.

image
Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Zainstalowanie w porcie lotniczym sprzętu do kontroli radiometrycznej wynika z memorandum do porozumienia między polskimi Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwem Finansów oraz amerykańskim Departamentem Energii dotyczącego współpracy przy zwalczaniu nielegalnego obrotu materiałami jądrowymi i innymi materiałami radioaktywnymi.

Przekazanie systemu kontroli radiometrycznej Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach było możliwe dzięki uczestnictwu Polski w programie Second Line Defense (Druga Linia Obrony), który realizowany jest ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Globalnej Inicjatywy Zwalczania Terroryzmu Jądrowego. Zgodnie z porozumieniem, strona amerykańska bezpłatnie dostarcza i instaluje sprzęt do wykrywania źródeł promieniotwórczych, natomiast strona polska zobowiązana jest do sfinansowania podatku VAT opłaconego w Polsce. Urządzenia zostały zainstalowane na kierunku przylotowym Non Schengen w Kraków Airport.

image
Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej
image
Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Łączna wartość pozyskanego na rzecz placówki Straży Granicznej wyposażenia wynosi blisko 3 mln zł, z czego połowę stanowi kwota wydatkowana przez wojewodę małopolskiego.

Reklama

Komentarze

    Reklama