Reklama

Straż Graniczna

Awanse generalskie w SG wręczone

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Andrzej Duda wziął udział w obchodach święta Straży Granicznej oraz 30. rocznicy powołania tej służby. Podczas zorganizowanej w Warszawie uroczystości prezydent wręczył dwie nominacje na pierwszy stopień generalski, które trafiły do komendantów z Nadwiślańskiego i Nadodrzańskiego Oddziałów Straży Granicznej.

"Przez minione trzy dekady przeszliśmy wiele zmian. Dzisiaj odpowiadamy za ochronę granic naszej ojczyzny i bezpieczeństwo obywateli, ale jednocześnie strzeżemy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej" - powiedział podczas uroczystości komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga. Jak dodał, "sukcesem formacji nie jest jej trwanie, jest jej rozwój", który w ostatnich latach możliwy był m.in. dzięki ustawie modernizacyjnej. Pozwoliła ona m.in. na "inwestycje w infrastrukturę, w nowoczesny sprzęt, a także -  a może przede wszystkim - w funkcjonariuszy".

Szef formacji pogratulował również awansowanym generałom, a także wyróżnionym i odznaczonym funkcjonariuszom. Uroczystość w Belwederze stanowiła bowiem okazję do wręczenia przez prezydenta aktów nadania stopnia generała brygady Straży Granicznej dwóm funkcjonariuszom. Nominacje na pierwszy stopień generalski, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, otrzymali Robert Bagan, Komendant Nadwiślańskiego OSG, oraz Tomasz Michalski, Komendant Nadodrzańskiego OSG. To dwa największe pod względem terytorialnym oddziały. W zakresie ich służbowej odpowiedzialności znajduje się łącznie sześć województw. Odznaczono również 15 zasłużonych funkcjonariuszy (13) i pracownikom (2) SG. Prezydent wręczył także flagi państwowe z godłem Rzeczypospolitej Polskiej dowódcom kontyngentów Straży Granicznej w Republice Macedonii Północnej i Republice Słowenii.

W uroczystości udział wzięli również m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz komendant mjr SOP Paweł Olszewski. 

Kamiński wcześniej, w liście do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Straży Granicznej podziękował za wysiłek i zaangażowanie w budowanie formacji. "Formacja na stałe wpisała się w strukturę systemu, będącego fundamentem bezpieczeństwa państwa. Funkcjonariusze skutecznie zwalczają przestępczość transgraniczną, czy kontrolują legalność zatrudniania cudzoziemców" - wskazał. Dodał, że w dobie kryzysu migracyjnego Straż Graniczna wspiera swoich europejskich partnerów z krajów, których ten problem bezpośrednio dotyczy. "To sprawia, że z jednej strony strażnicy przekazują swoją wiedzę zagranicznym kolegom, a z drugiej zdobywają cenne międzynarodowe doświadczenie" - zaznaczył.

Kamiński podkreślił, że ostatni rok postawił przed Strażą Graniczną nowe zadania związane z walką z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa. "Formacja z powodzeniem poradziła sobie z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej. Ze względu na skalę, była to operacja bezprecedensowa od momentu wejścia naszego kraju do strefy Schengen" - napisał szef MSWiA.

Minister podziękował również za służbę na rzecz bezpieczeństwa obywateli. "Jestem przekonany, że mimo wielu trudności i wyzwań, które niesie za sobą, jest źródłem satysfakcji i zawodowego spełnienia. Składam wyrazy szacunku za profesjonalizm i zaangażowanie. Są one najlepszą wizytówką naszego kraju dla osób przekraczających granicę" - zaznaczył.

30-lecie powołania Straży Granicznej obchodzone jest 16 maja.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze