Reklama

Straż Graniczna

Awanse generalskie w SG. Komendant główny z drugą gwiazdką

Autor. Komenda Główna Straży Granicznej

Z okazji święta Straży Granicznej prezydent Andrzej Duda zdecydował się wręczyć nominacje generalskie. Według ustaleń InfoSecurity24.pl awanse otrzyma dwóch funkcjonariuszy. Stopień gen. dywizji SG otrzymać ma komendant główny SG gen. bryg. Robert Bagan. Natomiast pierwszą gwiazdkę generalską dostanie komendant Podlaskiego Oddziału SG płk Sławomir Klekotka.

Tradycyjnie Święto Straży Granicznej przypada na 16 maja. W tym roku, centralne obchody odbędą się na wyspie Ołowianka w Gdańsku. Według ustaleń InfoSecurity24.pl w trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczy dwie nominacje generalskie. Awans, na drugi stopień generalski otrzyma komendant główny SG gen. bryg. Robert Bagan. Pierwszą gwiazdkę otrzyma natomiast szef Podlaskiego Oddziału SG płk Sławomir Klekotka.

Reklama

Robert Bagan od ponad 30 lat związany z mundurem. W latach 1990 – 1999 był policjantem, a służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1999 roku, najpierw w Biurze Dochodzeniowo-Śledczym, a następnie w zarządzie Operacyjno-Śledczym Komendy Głównej Straży Granicznej na stanowisku zastępcy naczelnika wydziału. W latach 2001 – 2002 został delegowany do pełnienia służby w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przy Ambasadzie RP w New Delhi w Indiach. Z chwilą utworzenia w 2004 roku Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej został skierowany do pełnienia służby na stanowisku naczelnika m.in. Wydziału Operacyjno-Śledczego i Wydziału Do Spraw Cudzoziemców. W marcu 2011 roku został mianowany na stanowisko zastępcy dyrektora Zarządu Do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej. Tę funkcję pełnił do czasu powołania na stanowisko komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, czyli do września 2019 roku.

W połowie stycznia 2024 roku generał Bagan został powołany na stanowisko komendanta głównego Straży Granicznej. W fotelu szefa SG zastąpił generała dywizji SG Tomasza Pragę, który stanowisko to piastował od 23 stycznia 2018 roku.

Reklama

Z kolei płk SG Sławomir Klekotka ze Strażą Graniczną związany jest od 1994 roku, kiedy to rozpoczął służbę kandydacką. Od 1997 r. przez kolejne 20 lat pełnił służbę w Nadbużańskim Oddziale SG dochodząc do stanowiska zastępcy Komendanta Placówki w Terespolu i Komendanta Placówki SG w Kodniu. W 2018 roku został mianowany na stanowisko naczelnika Wydziału Służby Granicznej w Zarządzie Granicznym Komendy Głównej Straży Granicznej. Od roku 2020 pełnił służbę na stanowisku radcy w Zarządzie Granicznym KG SG. W lutym 2021 r. został zastępcą Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG. Od 22 lutego 2024 r. pełnił obowiązki Komendanta Podlaskiego Oddziału SG, a na to stanowisko został powołany 19 kwietnia.

Na pierwszy i drugi stopień w korpusie generałów Straży Granicznej mianuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze