Trzy śmigłowce Bell dla Policji. Kolejny zakup z wolnej ręki

1 lutego 2019, 12:55
Bell, policja., fot. Bell
Bell-407GXi, fot. Bell

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podpisał umowę na zakup trzech śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych typu Bell-407GXi dla polskiej Policji - informuje formacja. Szef KGP pozyskanie sprzętu "z wolnej ręki" zapowiadał jeszcze w listopadowej rozmowie z InfoSecurity24.pl. Ich zakup ma umożliwić realizację jednego z kluczowych elementów programu modernizacji służb mundurowych, którego celem jest odbudowa policyjnego lotnictwa.

Jak informuje Policja, umowa została podpisana z amerykańskim producentem śmigłowców typu Bell - firmą Bell Textron Helicopter Inc. z siedzibą w Fort Worth. Pierwszy śmigłowiec ma trafić na wyposażenie Policji do końca bieżącego roku, a dwa kolejne do końca marca 2020 r. Doposażenie lotnictwa w śmigłowce patrolowo-obserwacyjne pozwoli na zastąpienie wycofanych z eksploatacji, wiekowych i wysłużonych śmigłowców Mi-2.

Wersja GXi, to najnowsza modyfikacja śmigłowca Bell-407, która do produkcji weszła w ubiegłym roku. Nowa awionika i osiągi mają predysponować te maszyny do wykorzystania do zadań wymagających długotrwałego przebywania w powietrzu z jednoczesnym zapewnieniem niskich kosztów eksploatacji. Zamówione śmigłowce będą dodatkowo posiadały modyfikacje dostosowujące je do wymagań w zakresie zadań realizowanych na rzecz wszystkich służb Policji.

Komenda Główna Policji nie udzieliła informacji dotyczących środków jakimi dysponowała na zakup śmigłowców, nie wiadomo również na razie ile ostatecznie wydała na pozyskanie maszyn Bell 407GXi. Należy jednak założyć, że skoro w dwóch postępowaniach przetargowych środki te nie zostały istotnie zwiększone, Policja dalej starała się pozyskać trzy śmigłowce w cenie dwóch lub musiała znacząco zwiększyć środki przeznaczone na ten cel.

Zakup Bella to również potwierdzenie nieoficjalnych informacji, do których InfoSecurity24.pl dotarł w grudniu 2018 roku, mówiących o tym, że wstępne analizy dotyczące możliwości zakupu trzech śmigłowców jednosilnikowych dotyczą właśnie maszyn tej amerykańskiej firmy.

Przypomnijmy, że dwa realizowane w 2018 roku przetargi na zakup pozyskanych właśnie maszyn zakończyły się bez rozstrzygnięcia. Pierwsze postępowanie unieważniono w kwietniu 2018 roku, ze względu na cenę znacznie przekraczającą wyasygnowane środki. W drugim przypadku cena również nie mieściła się w zakładanym budżecie, ale przyczyną anulowania w postępowania w październiku 2018 roku było uznanie jedynej oferty za nie spełniającą specyfikacji technicznej. Co istotne, w obu postępowaniach złożono tylko jedną ofertę, która dotyczyła trzech śmigłowców Airbus Helicopters H125 Écureuil dostarczanych przez spółkę Heli-Invest.

Tutaj mamy sytuację, która pokazuje, jak wygląda kwestia przetargowa w tego typu zakupach. Tak jak Pan zauważył, za nami dwa nieudane przetargi, co jednak ciekawe w obydwu przypadkach praktycznie z winy oferentów, bo oferty nie spełniały wymagań SIWZ. Dzisiaj daje nam to kolejną możliwość, bo przepisy pozwalają na to, żeby po dwóch nieudanych przetargach, wejść w tryb zamówienia „z wolnej ręki”. I chyba skorzystamy z tej możliwości.

gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji 

Przy ubiegłorocznym budżecie KGP na ten cel w wysokości 53 mln zł, w pierwszym postępowaniu zaproponowana cena wynosiła ponad 77 mln zł, a w drugim, ze względu na wydłużenie terminu dostawy nieco mniej, bo 73 mln zł. W związku z tym, już w październiku  2018 roku prognozowaliśmy, że podobnie jak w przypadku zakupu śmigłowców Black Hawk, Policja zdecyduje się na zakup z wolnej ręki. Potwierdzenie redakcja InfoSecurity24.pl otrzymała ostatecznie w grudniu 2018 roku, od rzecznika prasowego KGP insp. Mariusza Ciarki.

MR/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
-CB-
piątek, 1 lutego 2019, 20:19

Ciekawy jestem informacji o kosztach. Jeśli znacząco podnieśli budżet, to byłby niezły przekręt, skoro poprzednio unieważnili przetarg z powodu "niewystarczających środków".

Harry 2
piątek, 1 lutego 2019, 19:09

Rynek polski na amerykańskie śmigłowce otwarty.

Dubler sapera
piątek, 1 lutego 2019, 19:05

Ciekawe jak to się ma do Rozporządzenia No.965/2012 punkt CAT.POL.H.400 (b) które mówi iż operacje w trzeciej klasie osiągowej nad terenem zabudowanym gdzie brakuje miejsca do lądowania przymusowego są zabronione. Całkiem rozsądny przepis. Trzecia klasa osiągowa to operacje gdzie awaria jednostki napędowej może wymusić (maszyny wielosilnikowe) albo wymusza (maszyny jednosilnikowe) lądowanie przymusowe. Bell 407 jest w tej klasie. Jest powód dlaczego większość maszyn policyjnych jest wielosilnikowych.

KOSA
piątek, 1 lutego 2019, 19:02

Nie umiem znaleźć słów. To co obecnie wyprawia ta ekipa to kryminał. ,,,, celowo zaniżają wartości w przetargach żeby potem z wolnej ręki kupować drożej. Już czekam na wycenę tych 3 maszyn. Czy nikt tak do cholery nie myśli o unifikacji floty ? Straż Graniczna kupiła EC 135 JEDNĄ szt. !!!. CO ONI WYPRAWIAJĄ GDZIE BĘĄ SZKOLIĆ PILOTÓW NA TE ŚMIGŁOWCE? ŻYGAĆ SIĘ CHCE .!!!! TO PORAŻKA !!! TAK LICZYŁEM NA NORMALNOŚĆ A TU …. GŁUPOTA POGANIA GŁUPOTĘ. Mam nadzieję , że CBA zajmie się tym też i decydenci pójdą za to siedzieć . co za marnotrawstwo. Przypomnę LPR lata na 27 śmigłowcach EC 135 . Mają Symulotory do szkolenia procedury wszystko od wielu lat . Nie umiem się znaleźć w tych durnych decyzjach. Liczyłem na DUET EC 145 i EC 135. PO 4 MASZYNY i Black Hawki też 4 szt. dla policyjnych Specjalsów. a tu jedna wielka D.....

Zawisza
piątek, 1 lutego 2019, 17:58

Nie jest istotne, że zakupu dokonano z wolnej ręki, ważne jest że wreszcie po tylu latach znalazła się siła polityczna, która miała odwagę podjąć decyzję. Offset w przypadku nie wojskowych maszyn nie przysługuje.

Tweets InfoSecurity24