Reklama

Służba Więzienna

"Solidarność" wkroczyła do Służby Więziennej

Fot. Służba Więzienna, Facebook
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Na Śląsku powstała Międzyzakładowa Organizacja NSZZ Solidarność Funkcjonariusz i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego - dowiedział się InfoSecurity24.pl. Przewodniczącym został Andrzej Kołodziejski.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” nie marnuje czasu. Dzień po wejściu w życie zapisów wprowadzających pluralizm związkowy w wybranych formacjach, NSZZ zaczął pod swoim logo zrzeszać funkcjonariuszy Służby Więziennej na Śląsku. Przewodniczącym został Andrzej Kołodziejski.

image

 

Organizacja obejmuje 14 placówek penitencjarnych: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach, Zakład Karny w Cieszynie, Areszt Śledczy w Częstochowie, Zakład Karny w Herbach, Zakład Karny w Wojtkowicach, Zakład Karny w Raciborzu, Zakład Karny w Jastrzębiu Zdroju, Areszt Śledczy w Bytomiu, Areszt Śledczy w Gliwicach, Areszt Śledczy w Katowicach, Areszt Śledczy w Mysłowicach, Areszt Śledczy w Sosnowcu, Areszt Śledczy w Tarnowskich Górach oraz Zakład Karny w Zabrzu.

Parę dni temu Dział Organizacyjny Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" informował, że chętnie pomoże wszystkim, którzy byliby zainteresowani funkcjonowaniem "S" w ich formacji. Tłumaczył również, że do działających w formacjach mundurowych związków zawodowych "zastosowanie znajdą generalne zasady wynikające z przepisów prawa pracy, w tym w szczególności ustawy o związkach zawodowych oraz o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jednakże z pewnymi modyfikacjami".

Szefostwo NSZZ „Solidarność” walczyło o utworzenie własnych organizacji związkowych w Służbie Więziennej co najmniej od początku roku. I choć pomysł ten spotkał się, tak jak w przypadku wcześniejszej próby rozpoczęcia zrzeszania policjantów, ze sporym sprzeciwem części środowiska, to dzięki wsparciu - w postaci prezydenckiego projektu - ze strony Andrzeja Dudy, plany udało się zrealizować.

Ważne zmiany dotyczące związkowego życia nie tylko Służby Więziennej, ale również Policji i Straży Granicznej, weszły w życie 27 października br. Do tej pory funkcjonariusze wspomnianych formacji mogli zrzeszać się, w ramach monopolizmu związkowego, tylko w jednej organizacji. Prezydent Andrzej Duda podpisał jednak w sierpniu br. ustawę o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej, wprowadzając pluralizm. Zmiany miały zresztą zostać zainspirowane przez przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudę.

Zmiany miały zresztą zostać zainspirowane przez przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudę. Jak informował w zeszłym tygodniu InfoSecurity24.pl na stronie NSZZ "Solidarność" Regionu Częstochowskiego znajdziemy wpis zatytułowany "co wywalczyła Solidarność w ostatnich latach?". Na zamieszczonej pod nim liście widnieje m.in. właśnie pluralizm związkowy w służbach mundurowych. Wprowadzenie pluralizmu, jako osiągnięcie NSZZ "Solidarność", znajdziemy również na stronie Regionu Wielkopolska Południowa.

Reklama

Komentarze

    Reklama