Reklama

Służba Więzienna

Służba Więzienna wstrzymuje widzenia. Powodem zagrożenie koronawirusem

Fot. kpt. Izabela Romaszewska, szer. Natalia Szarapow/sw.gov.pl
Fot. kpt. Izabela Romaszewska, szer. Natalia Szarapow/sw.gov.pl

Jak poinformowała ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, „16 marca 2020 roku, w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną, wprowadzono zarządzenia w 30 jednostkach penitencjarnych, mające na celu wstrzymanie widzeń”. Powodem jest zagrożenie epidemiologiczne wynikające z pandemii koronawirusa.

Zgodnie z weekendowymi zapowiedziami odwiedziny w jednostkach Służby Więziennej zostały wstrzymane. Jak na razie zakaz widzeń dotyczy 30 ze 172 jednostek penitencjarnych, ale z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że w niedługim czasie lista jednostek w których obowiązywać będzie ograniczenie wizyt może się powiększyć. Jednocześnie Służba Więzienna zdecydowała o ograniczeniu realizacji przez osadzonych pracy wykonywanej poza tymi więzieniami.

"Podjęte działania profilaktyczne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom osadzonym, a także funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa" - podkreśla ppłk Krakowska. Zgodnie z informacjami jakie przekazał w sobotę Michał Wójcik w jednostkach Służby Więziennej przebywa obecnie 75 tys. osób. Każdego dnia w systemie pracy zewnętrznej pracuje około 10 tys. osadzonych.

Takiego działania ze strony kierownictwa formacji oczekuję NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej. "To pierwsze jednostki w Polsce z takimi ograniczeniami. Solidarność widzi pozytywny sygnał z kierownictwa służby, jednocześnie oczekuje na objęcie podobnymi restrykcjami kolejnych jednostek podstawowych" – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Andrzej Kołodziejski, przedstawiciel NSZZ Solidarność FiPSW.

Jak podkreśla chcący zachować anonimowość funkcjonariusz Służby Więziennej, decyzja o zakazie widzeń była "oczekiwana przez całe środowisko". "To dobrze, że została podjęta" – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl funkcjonariusz SW. Pytany o to, jak jego zdaniem na te ograniczenia zareagują osadzeni odpowiada, że "zadowoleni z pewnością nie będą, ale o tym, że może wystąpić taka konieczność mówiło się już od kilku dni, więc dla wielu nie jest to zaskoczenie". 

Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że specjalne zalecenia dot. odwiedzin w jednostkach penitencjarnych, w związku z przypadkami zakażeń koronawirusem w Polsce wydał dziś Główny Inspektor Sanitarny. Jarosław Pinkas zaleca ograniczenie wizyt. Jak udało dowiedzieć się InfoSecurity24.pl, zalecenia GIS rozesłane zostały do wszystkich dyrektorów okręgowych SW w Polsce.

Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren. Kontroli poddawane były także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała powyżej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki. Według najnowszych danych, obserwacji w celu wykluczenia zakażenia koronawirusem poddanych jest 57 osadzonych oraz 46 funkcjonariuszy Służby Więziennej.

DM/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze