Reklama

Służba Więzienna

Nagrody w Służbie Więziennej "nie mniejsze niż w służbach MSWiA"

Fot. Służba Więzienna/Facebook
Fot. Służba Więzienna/Facebook

Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych środków finansowych na wypłatę nagród uznaniowych. Trafią one zarówno do funkcjonariuszy, jak i pracowników cywilnych formacji. 

Jak zapewnia Centralny Zarząd Służby Więziennej, funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej w 2021 r. otrzymają nagrody nie mniejsze niż służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie wiadomo również dokładnie, jakie będą kryteria ich przyznawania. Wiadomo jednak, że mają one zostać wypłacone jeszcze w tym roku, a dokładnie do 20 grudnia br. 

Co oznacza, że będą one nie mniejsze, niż w formacjach podległych MSWiA? Trudno dokładnie powiedzieć. W przypadku policji, do policjantów, zgodnie z wyliczeniami KGP, trafić może ponad 420 mln złotych, 4 086 zł średnio na jeden etat. Jak podkreślał InfoSecurity24.pl na początku listopada, nie oznacza to, że wszyscy mundurowi mogą liczyć na nagrody właśnie w takiej wysokości. Jak zaznacza bowiem Komenda, "przyznany limit dla każdej z jednostek (oddzielnie dla KGP, CBŚP, BSWP, szkół Policji, KWP czy KPP/KMP/KRP) został naliczony w wysokości 6 proc. limitu wydatków ujętego w pierwotnej ustawie budżetowej tej jednostki", co oznacza, że "średnia przypadająca na etat każdej z jednostek jest wielkością indywidualną". KGP nie narzuciła również żadnych kryteriów oceny policjantów i pracowników, a nagrody będą przyznawane według propozycji dokonywanych przez przełożonych, którzy najlepiej znać mają - jak podkreślała formacja w komunikacie - "dyspozycyjność i jakość zadań wykonywanych przez podległych im funkcjonariuszy i pracowników". W przypadku policji, nagrody mają trafić do policjantów jednorazowo 6 grudnia 2021 roku.

Choć w tym roku fundusze nagród nie zostały powołane do życia, rząd w nowelizacji ustaw okołobudżetowej postanowił stworzyć instrument umożliwiający ich przyznanie. Formalnie mowa wprawdzie nie o nagrodach a o specjalnych dodatkach motywacyjnych, jednak de facto chodzi o dodatkowe środki, które trafić mogą m.in. na konta funkcjonariuszy służb mundurowych. Rząd przygotował się też na sytuację, w której wszystkich przyznanych w tym roku środków nie udałoby się wydać. Jak czytamy w piśmie udostępnionym przez Krajową Sekcję Służby Więziennej NSZZ Solidarność, którego autorem jest Ministerstwo Finansów, "środki z dodatkowego funduszu motywacyjnego, które nie będą wydatkowane w pełnej wysokości w 2021 roku będą mogły być wydatkowane na specjalne dodatki motywacyjne do 30 listopada 2022 roku". Resort finansów zaznacza też, że "szczegółowy podział niewykorzystanych środków będzie zamieszczony w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa, które nie wygasają z upływem roku budżetowego". 

Funkcjonariusze więzienni czekają również aż resort sprawiedliwości zdradzi szczegóły przygotowanego dla tej formacji programu modernizacji. Co ważne, zakłada on podwyżki. I tak jak w przypadku grudniowych nagród, mają one być "nie na gorszych warunkach, jak w MSWiA".

Reklama

Komentarze (1)

  1. Gad

    A jednak planują te środki w SW podzielić i nie wypłacić tak wysokich nagród... Wydymają ludzi jak zawsze

Reklama

Najnowsze