Reklama

Służba Więzienna

Kałasznikow "na emeryturę"? Służba Więzienna kupuje karabinki

fot. flickr.com/brian.ch CC BY 2.0
fot. flickr.com/brian.ch CC BY 2.0

Zgodnie z zapowiedziami kierownictwa Służby Więziennej, funkcjonariuszy SW czeka wymiana broni. Przetarg na zakup karabinków 5,56x45 mm jest jednym z elementów trwającej w polskim więziennictwie modernizacji. Nowe karabinki mają docelowo zastąpić, zgodnie z zapowiedziami, popularnego Kałasznikowa 7,62 mm. Oferty na dostawę 350 sztuk broni składać można do 12 czerwca.

Służba Więzienna planuje kupić 350 sztuk karabinków o kalibrze 5,56x45 mm. Zgodnie z zamówieniem, w przetargu punktowana będzie głównie cena (60 proc.), a w drugiej kolejności jakość (40 proc.).

Zgodnie z opisem zamówienia, Służba Więzienna chce kupić automatyczną,  samopowtarzalną i samoczynną broń kalibru 5,56x45mm o konstrukcji modułowej, tzn. zapewniającej możliwość modyfikacji broni w zależności od potrzeb wynikających z wykonywanych zadań służbowych, np. wymiane lufy, bez użycia specjalistycznych narzędzi. Magazynek, powinien być dwurzędowy, 30 nabojowy w standardzie M16/AR15. Masa karabinku nie powinna przekraczać 3,8 kg, a jego kolba ma pozwalać na regulację długości z możliwością dopasowania do strzelającego w różnej pozycji w zależności od budowy anatomicznej, sposobu ubrania, np. z nałożoną kamizelką kuloodporną, w umundurowaniu służbowym zimowym, letnim itp. Długość lufy ma mieścić się w przedziale od 350 mm do 410 mm. Broń ma działać w przedziale temperatur od -40 stopni Celsjusza do + 50 stopni Celsjusza.

Karabinki 5,56 mm zastąpić mają popularne Kałasznikowy. Zakup nowego rodzaju broni, zapowiadał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk SW Grzegorz Fedorowicz. Pytany o priorytety dla SW na następne lata, jako jeden z nich wymienił właśnie zakup karabinków 5,56 mm. „Oprócz tego co już zostało zrobione, w tym roku planujemy wyposażyć funkcjonariuszy w nowy karabinek 5,56 mm, który zastąpi popularnego Kałasznikowa 7,62 mm” – mówił płk Fedorowicz.

W ramach Programu modernizacji do Służby Więziennej trafić ma ok. 2 mld złotych. Można się zatem spodziewać, że to początek większych zakupów na jakie w najbliższym czasie „wybierze się” Służba Więzienna. Analizując wartości zamówień na broń strzelecką dla polskiej armii i Policji, wartość obecnego zamówienia może się wahać od 2 do ponad 5 mln złotych, w zależności od wybranego typu karabinka i jego ukompletowania.

DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. Maciek

    Bez urazy, ale wydawanie kasy na broń dla za przeproszeniem klawiszy, to kompletna głupota. Co złego jest w poczciwym kałachu?

    1. luka

      To, że go nie ma? Zostały wycofane już jakiś czas temu i obecnie SW ma na uzbrojeniu tylko strzelby, pistolety i pistolety maszynowe. Zakup karabinka ma przywrócić ten rodzaj uzbrojenia do SW.

Reklama

Najnowsze