Reklama

Służba Więzienna

Druga generalska gwiazdka w Służbie Więziennej

Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Wiele wskazuje na to, że już niebawem Dyrektor Generalny Służby Więziennej będzie miał szanse na awans. Ten obecnie nie jest możliwy, bowiem Jacek Kitliński posiada najwyższy przewidziany w formacji stopnień – generała Służby Więziennej. Przy okazji obszernej nowelizacji ustawy o SW, resort sprawiedliwości postanowił uzupełnić jednak katalog stopni służbowych. Czy szef formacji, jeśli nowe przepisy wejdą w życie w projektowanym kształcie, otrzyma drugą generalską gwiazdkę?

Stopnie generalskie, bez względu na formację, zarezerwowane są dla dość wąskiej grupy oficerów. Wynika to głównie z tego, że etatów, na których awans ten można otrzymać, jest niewiele. Jednym z nich, w przypadku Służby Więziennej, jest – co nie dziwi – stanowisko Dyrektora Generalnego. Podobnie jak zastępcy szefa formacji, może on służbę pełnić maksymalnie w stopniu jednogwiazdkowego generała. Sytuacja ta, za sprawą wielowątkowej i dość obszernej noweli ustawy o SW, ma ulec zmianie. Resort sprawiedliwości zamierza bowiem wprowadzić do korpusu oficerów stopień generała inspektora Służby Więziennej.

W myśl projektu, "stopień generała inspektora Służby Więziennej może być nadany generałowi Służby Więziennej powołanemu na stanowisko Dyrektora Generalnego". Jak czytamy w uzasadnieniu, "zmiana związana z dodaniem kolejnego stopnia w korpusie oficerów – generała inspektora Służby Więziennej ma na celu podkreślenie rangi i znaczenia dla zapewnienia porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego państwowej formacji, a także stanowiska szefa służby Dyrektora Generalnego". Dodano też, że "zastrzeżenie ustawowe o przypisaniu stopnia generała inspektora do stanowiska Dyrektora Generalnego ma także na celu ochronę prestiżu tego stanowiska". Co więcej, twórcy zmian podkreślają też, że SW jako jedyna "służba zarządzająca blisko 30-tysięczną kadrą, ma tylko jeden stopień generała".

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, pierwszy stopień w korpusie oficerów Służby Więziennej, stopień generała Służby Więziennej oraz stopień generała inspektora Służby Więziennej będzie nadawał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Sprawiedliwości. Pozostałe stopnie w korpusie oficerów Służby Więziennej będzie nadawał Minister Sprawiedliwości.

fragment uzasadnienia projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw

Nie ma się co oszukiwać, że tego typu zmiany przez mundurowe środowiska z reguły nie są oceniane w kategoriach tych niezbędnych. Sprawę dodatkowo komplikować może fakt, że funkcjonariusze SW wciąż czekają na projekt nowej ustawy modernizacyjnej, a w samej formacji, o czym donoszą m.in. więzienni związkowcy, dochodzi obecnie do niemałej rewolucji organizacyjnej, polegającej na przekształcaniu niektórych jednostek w oddziały zewnętrzne.

Czy szef SW ma szasnę na drugą generalską gwiazdkę? Nie jest to wykluczone, biorąc pod uwagę choćby fakt, że służbę na tym stanowisku pełni od 2015 roku, a w marcu tego samego roku otrzymał nominację na stopień generała Służby Więziennej. Na kolejny ewentualny awans jeszcze chwilę trzeba będzie jednak poczekać, bowiem projekt jest obecnie na etapie konsultacji. Jak na razie nie wiadomo, kiedy dokument trafi do Sejmu, jak szybko będzie on procedowany, ani w jakim ostatecznie kształcie zostanie przyjęty przez posłów.

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (3)

 1. Gad

  Korpus chorążych aktualnie ma 3 stopnie a duzo osob tkwi w nim lata. Warto dodać chorążego sztabowego i st chorążego sztabowego...

  1. Żeton

   Warto to iść w stronę modelu anglo amerykańskiego, SW i Policja to nie wojsko, struktura kierowania jest bardziej spłaszczona. Najlepiej jakby stopień odpowiadał grupie zaszeregowania, a o awansie decydował egzamin, staż oraz umiejętności.

  2. LopeZ

   Brawo! Dokładnie. Na pagonie stanowisko a nie stopień. Przykładem Inspekcja Transportu

  3. Dobre!☺

 2. Żenua

  Zmiana ZK i AŚ na Ozety. Ciecie etatów. Zdejmowanie posterunków zeby kasy nikomu nie ddac za dużo! Uszczuplanie zagwarantowanych podwyżek! Ale tworzy sie IWSW!!! 220etatow! I to zapewne oficerskich! I wyższy stopien oficerski! Trzeba kasy uzbierac!!! A na jednostkach funkcjonariusze miech siedza cicho! Bo IWSW bedzie podsluchiwac i inwigilowac! Szkoda gadac!!! Zenua!!!

  1. Klawisz

   Może utworzyć stopień super sierżant sztabowy?

 3. Tolek

  Wszystko mało,zrobić swojego marszałka SW

Reklama

Najnowsze