Reklama

Służba Więzienna

Co z nagrodami i dodatkami służbowymi w SW? Mundurowi pytają szefa formacji

Fot. st sierż. Wojciech Łączkowski/Facebook Służba Więzienna
Fot. st sierż. Wojciech Łączkowski/Facebook Służba Więzienna

Rzecznik prasowa resort finansów poinformowała, że wypłata tzw. trzynastek jest niezagrożona, jednak „ograniczeniu powinny ulec (…) wypłaty nagród i premii w zakresie niewymaganym przepisami prawa”. Mundurowi zastanawiają się zatem, jakie środki zostaną im jeszcze w tym roku przekazane, a z którymi muszą się już dziś pożegnać. Z pytaniami w tej sprawie, do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, zwrócili się związkowcy z Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ Solidarność.  

Mundurowi z SW zastanawiają się czy pismo ministra finansów, o którym InfoSecurity24.pl pisał 28 listopada, będzie niosło za sobą "konsekwencje w postaci nieprzyznania funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej planowanych do wypłaty na miesiąc grudzień 2020 roku nagród uznaniowych" lub czy będzie wiązało się z "przesunięciem terminu ich przyznania na 2021 rok". W piśmie do gen. SW Jacka Kitlińskiego, Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Tymczasowej Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ Solidarność, prosi też o informację, czy decyzja Prezesa Rady Ministrów zagraża realizacji pozostałych planowanych do końca 2020 roku wydatków Służby Więziennej w zakresie paragrafów płacowych i "zdarzeń kadrowych, takich jak czasowa regulacja dodatków służbowych z związku wykonywaniem dodatkowych obowiązków, awansów na wyższe stanowisko służbowe, przyjęć kandydatów do służby i pracy w Służbie Więziennej, świadczeń związanych ze zwolnieniem ze służby lub pracy w Służbie Więziennej i innych".

Decyzje w rękach dysponentów

Po sobotnim zamieszaniu wokół pisma ministra finansów jasne są dziś dwie rzeczy – wypłata tzw. trzynastek jest niezagrożona, a oszczędności powstałe na tzw. paragrafach płacowych w całej sferze budżetowej, także w służbach mundurowych przeznaczone zostaną na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa.

Jak podkreślała jednak już w sobotę rzecznik prasowa ministra finansów Iwona Prószyńska, choć "ograniczeniu powinny ulec (…) wypłaty nagród i premii w roku 2020 w zakresie niewymaganym przepisami prawa" to "decyzje w tym zakresie każdorazowo podejmują dysponenci poszczególnych części budżetowych". Wydaje się więc, że wszystko w rękach właściwych ministrów i szefów służb, którzy wspólnie będą musieli określić czy i w jakiej wysokości ewentualne nagrody będą gotowi przyznać. Co więcej, trzeba też pamiętać, że resort finansów mówi o dodatkowych nagrodach i premiach "w zakresie niewymaganym przepisami prawa". Wydaje się więc, że nie dotyczy to środków w ramach funduszu nagród, który w tym roku (w przeciwieństwie do przyszłego) funkcjonuje w ramach każdej z formacji. Wiele wskazuje też na to, że wyższe dodatki służbowe, podwyżki wynikające z awansów czy świadczenia związane ze zwolnieniami ze służby są raczej niezagrożone, bowiem te także w dużej mierze są wynikiem obowiązujących przepisów. Nieco inaczej – tak w SW jak i w innych służbach mundurowych – może wyglądać się sprawa z dodatkowymi nagrodami i premiami zwykle przydzielanymi na koniec roku. O tym, jak formacje podejdą to tej kwestii, funkcjonariusze przekonają się już niebawem. 

DM

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze