"Sytuacja jest krytyczna". Celnicy apelują o wprowadzenie dodatków przedemerytalnych

4 sierpnia 2021, 11:48
slużba celno-skarbowa, fot. izba adm. skarb. w Lublinie
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

"Należy pilnie powstrzymać odpływ doświadczonych kadr. Sprawa dotyczy bezpieczeństwa obywateli. Sytuacja jest krytyczna i należy działać niezwłocznie" – pisze przewodniczący ZZ Celnicy PL w piśmie do ministra finansów Tadeusza Kosińskiego. Związkowcy apelują o wprowadzenie do Służby Celno-Skarbowej – wzorem służb podległych MSWiA – specjalnych dodatków motywacyjnych po 25 oraz 28,5 latach służby. Czy resort finansów zdecyduje się na inicjatywę ustawodawczą i doprowadzi do nowelizacji uchwalonej w ubiegłym roku ustawy?

Ustawa wprowadzająca do służb mundurowych specjalny dodatek przedemerytalny obejmuje dziś służby podległe MSWiA oraz Służbę Więzienną, nadzorowaną przez Ministra Sprawiedliwości. Resort finansów próbował - na etapie prac rządowych - rozszerzyć katalog formacji o Służbę Celno-Skarbową, jednak jak się okazało, propozycję zmian w projekcie złożono zbyt późno. Jak tłumaczyła w grudniu ubiegłego roku w rozmowie z InfoSecurity24.pl szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska, to rozwiązanie, nawet kiedy było przez kierownictwo MF rozważane, "nigdy nie miało dotyczyć wszystkich funkcjonariuszy". "U nas ta specyfika jest jednak nieco inna niż w pozostałych służbach mundurowych" – mówiła redakcji minister Rzeczkowska.

Myśleliśmy jednak o tym i cały czas nam zależy, żeby taki dodatek motywacyjny, w formule dodatku mentorskiego, był dostępny i by była możliwość skorzystania z niego w stosunku do tych funkcjonariuszy i pracowników, którzy najbardziej się wyróżniają i którzy mogą też przygotowywać do zawodu osoby młode, dopiero rozpoczynające służbę.

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, grudzień 2020

Związkowcy biją jednak na alarm. Jak twierdzą, sytuacja kadrowa w formacji jest krytyczna i "należy pilnie powstrzymać odpływ doświadczonych kadr". Pomóc mają w tym właśnie specjalne dodatki motywacyjne, które przyznawane są funkcjonariuszom (służb podległych MSWiA oraz Służby Więziennej) po 25 (1500 złotych) i po 28,5 latach służby (2500 złotych). Jak piszą celnicy, "dodatki te, wg informacji MSWiA nie wymagają wydatków budżetowych, stąd dalsze powstrzymywanie ich wprowadzenia w formacji, w której sytuacja kadrowa jest krytyczna ze względu na nasilające się odejścia doświadczonej kadry, jest działaniem niezrozumiałym".

Wystąpienia w alarmistycznym tonie podpisane przez ogół funkcjonariuszy niektórych komórek organizacyjnych były wysyłane do dyrektorów Izb Administracji Skarbowej i Szefa KAS już ponad rok temu. Sytuacja nie uległa poprawie, a związek jest alarmowany o narastaniu problemu, także w kolejnych sektorach działania SCS, ostatnie zgłoszenia z Pionu Zwalczania Przestępczości i Referatów zajmujących się zwalczaniem przestępczości i kontrolą SENT i e-TOLL.

Fragment pisma przewodniczącego ZZ Celnicy PL do ministra finansów z 3 sierpnia 2021 roku

"Darmowy" dodatek?

Specjalny dodatek motywacyjny wprowadzony przepisami zawartymi w tzw. superustawie, z założenia ma się samofinansować. Wielokrotnie mówił o tym m.in. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W maju, podczas rozmowy z InfoSecurity24.pl, Wąsik przekonywał, że "to świadczenie w dłuższej perspektywie będzie się samofinansowało". Czy oznacza to, że dziś tak nie jest? Celnicy postanowili to sprawdzić i wystąpili z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w tej sprawie do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Zwracamy się do Pana Ministra z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej i odpowiedź na pytanie:
- czy dodatki motywacyjne, po 28,5 i 25 latach służby, które zostały wprowadzone w formacjach podległych pod MSWiA ustawą z dnia 14 sierpnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych finansują się samodzielnie ze środków ZER MSWiA i nie wymagają dodatkowych wydatków z budżetu państwa?

Fragment wniosku przewodniczącego ZZ Celnicy PL do ministra spraw wewnętrznych i administracji 

Odpowiedź jaką uzyskają wydaje się być dla sprawy kluczowa. Jeśli bowiem faktycznie, tak jak zakładano, system dodatków się samofinansuje, argumenty dotyczące kosztów wprowadzenia tego rozwiązania w SCS, jakie teoretycznie mogłyby się pojawić, nie będą miały znaczenia. Pytanie co w sytuacji, w której okaże się, że dodatek przedemerytalny – przynajmniej w tym momencie - wymaga od budżetu państwa jednak dodatkowego finansowego wysiłku? Otwarta pozostaje też wciąż kwestia tego, czy – bez względu na to jakie informacje dotyczące kosztów otrzymają związkowcy – resort finansów zdecyduje się na zainicjowanie zmian w ustawie. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że w wielu przypadkach Ministerstwo Finansów chciało iść "własną drogą" i nie decydowało się na dopisanie podległych sobie mundurowych, do rozwiązań tworzonych dla innych formacji. Trzeba też pamiętać, że wiceszef MSWiA zapowiadał, że skuteczność wprowadzonych rozwiązań po jakimś czasie poddana zostanie ocenie i wtedy – jeśli wnioski okażą się pozytywne – dodatki mogą zostać rozszerzone na inne formacje i wojsko. Może to być szansa dla mundurowych z SCS, problem jednak w tym, że nie wiadomo kiedy i czy do takiej nowelizacji dojdzie, a z tego co twierdzą celnicy sytuacja kadrowa w formacji do najłatwiejszych nie należy.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Artur
środa, 4 sierpnia 2021, 17:52

Proponuje urzędnikom celnym zacząć pracować nie do 15:00 i dwa patrole na województwo nocą a na obie zmiany...i zabranie się za nielegalne salony gier bo są nocami otwarte na oścież...za poprzedniej ekipy rządowej się kryli teraz oficjalnie drzwi otwarte nocą... Okradanie państwa z przyzwoleniem.

Skuter
środa, 4 sierpnia 2021, 23:44

500 + nie zadziało jeszcze nowi celnicy się nie urodzili i nie ma kim obsadzić radiowozów, na których naprawdę nie ma kasy.

celnik
środa, 4 sierpnia 2021, 21:29

Proponuję i zapraszam do mnie na OC graniczne. System 4 - zmianowy, całoroczny, całodobowy z nockami, świętami i wszystkimi tego typu atrakcjami w pracy. Gwarantuję ci, że przy okazji nawdychasz się mnóstwa świeżego powietrza, pracując przez 80% czasu na zewnątrz.

Nick
środa, 4 sierpnia 2021, 20:52

FUNKCJONARIUSZ kolego, a nie, urzędnik. Myli Ci się skarbówka z clem

czwartek, 5 sierpnia 2021, 01:56

Pracowałem 25 lat w SW. Wielu celników się przewinęło, szczególnie dużo było gdy likwidowali "spółdzielnie" w Jędrzychowicach. Z lektury akt wyłaniała się smutna prawda. Rozmowy jeszcze bardziej rozjaśniały co tam się działo i obecnie w mniejszym stopniu bo brak sposobności ale się dzieje. Mówili wprost że kto szedł wiedział na co się pisze i po co przyszedł - każdy brał na zmianie, ten co odmawiał był podejrzany, miał podłożoną świnie i na zielona trawkę. To i tak pikuś - koledzy ze wschodu opowiadali o tych co u nich siedzieli i ich numerach. Np. w 2000 roku wyrzucili wszystkich celników ze wszystkich zmian z Bezled, część posadzili bo stracili hamulce i prócz tego że brali po pracy sami wsiadali do samochodów jeździli do Kaliningradu po fajki które sprzedawali tym co je skupywali.

Tyu
środa, 4 sierpnia 2021, 23:11

Wiem jak pracujom naradzie to niekt niedostanie kryzys jest

Celnik
środa, 4 sierpnia 2021, 22:59

Ja 20 lat nie pracowałem ale pełniłem służbę po 12 godzin a bywało że więcej w świątki piątki i niedziele razem z Kolegami czy to Policji czy SG czy z innymi Służbami oraz ich następcami. Więc ostrożnie proszę.

Celnik
środa, 4 sierpnia 2021, 22:54

Bardzo trafnie -Funkcjonariusz . Celnicy są Funkcjoriuszami a nie urzędnikami.

Kla8x
środa, 4 sierpnia 2021, 16:30

Jak wygrali w trybunale to się zatracili całkowicie. Biorą po dwie emerytury i ciągle mało. Zaraz zażądają półtora za rok a nawet dwa za rok. Wszystko wynika z tego że mieli pracować jak cywile a jak zmienili warunki na mundur wielu uciekło na emki i jest dziura kadrowa.

siwek
czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:36

Po pierwsze, to że ktoś bierze dwie emerytury to akurat wina ustawodawcy, a nie celników. Skoro jest taka możliwość to ludzie z tego korzystają. Po wtóre dodatki o których mowa nie będą ich obowiązywać, bo to ma zapobiegać przejściu na emeryturę a nie być dodatkiem do emerytury.

Skuter
środa, 4 sierpnia 2021, 23:37

Nie dwie tylko w dwóch częściach. Po warunkiem ukończenia 65 lat życia za lata składkowe w ZUS do 1999 r. I po 1999 r. mundurowa pod warunkiem wykonywania zadań policyjnych przez 5 lat ( bardzo wiele osób nie spełnia tego warunku) no i minimum 15 lat służby. Przy czym aby mieć pełną emeryturę mundurową trzeba przepracować ponad 27 lat czyli aby mieć pełną trzeba pracować do 2027 roku.

środa, 4 sierpnia 2021, 23:17

Szanowny Kolego jak zapewne doskonale wiesz półtora roku za rok to miały WOP oraz SG (tego już nie ma a i to np półtora roku za rok liczyło się na pasach ale już nie w Strażnicach o czy jak rozumiem doskonale wiesz) a my pracowaliśmy / pełniliśmy Służbę na przejściach ramię w ramię wzajemnie sobie pomagając. Więc proszę- nie jątrz.

Celnik West
środa, 4 sierpnia 2021, 23:55

No tak koledzy z pasa z SG (WOP) z którymi zaczynałem już dawno na emeryturach a u nas 31 służby i do emerytury jeszcze 6 lat.

Celnik
środa, 4 sierpnia 2021, 23:09

To prawda. Wygraliśmy w Trybunale. Szkoda że nie odpisałeś iż w Konstytucyjnym w roku 2015. Jako czynny funkcjonariusz jestem przeciwnikiem pobierania dwóch emerytur. Tak jak i cała masa funkcjonariuszy innych Służb. Ale po pierwsze to kto stworzył takie prawo ? Celnicy ? A po drugie ? Czy funkcjonariusze innych Służb z tego nie korzystają ? Odpowiem - korzystają. Więc do kogo pretensje ? Raczej kierowałbym je w stronę Ustawodawcy.

XXXX1
środa, 4 sierpnia 2021, 15:56

Stracili umiar - wystarczy ich posłuchać na warsztatach odstresowujących.

Nick
czwartek, 5 sierpnia 2021, 00:24

A jeżeli, chodzi o umiar to sprawdź sobie, kto i w jakiej części zapełnia panstwowa kasę z cla, akcyzy, podatku oraz zabezpiecza sfery życia codziennego. Też z tego masz pensje i inne dodatki, które może pobierasz np. po 15/25 latach. Każdy ma tzw. swoją "działkę", strazak/gasi, policjant/pilnuje, celnik/ sciąga kasę i inne służby, które są i będą potrzebne.

Celnik
środa, 4 sierpnia 2021, 22:24

No właśnie-odsresowujących. Gdzie prowadzone są takie warsztaty ? Podaj proszę namiar chętnie się zapiszę. Dla mnie niejakim stresem było przeniesienie mnie o 750 km bez żadnych osłon socjalnych. Bez dosłownie niczego. Pierwszą noc spałem w samochodzie. Czy takie postępowanie jest dopuszczalne w innych Służbach ? No i na koniec-skąd wiesz co mówią Celnicy na warsztach antystresujących ? A jeżeli wiesz co wówczas mówią to czy nie zdradzasz mimochodem tajemnicy lekarskiej ? Nie wiem - tylko tak zadaję pytanie ?

S25
czwartek, 5 sierpnia 2021, 19:04

Co to za sensacja. Mnie w SG przerzucili 600, później skakałem po lotniskach aby być bliżej domu - zagryzłem zęby ale z tym się wiąże mundur. Chcecie być f-szami mundurowymi i brać za to kasę i emeryturę a pracować wg. zasad urzędników cywilnych. Poza tym o tym co u kogo mówi sie na warsztatach ale w pokojach i na papierosie.

Celnik
czwartek, 5 sierpnia 2021, 22:07

Jesteś odosobniony przypadkiem ale współczuję przenosin. Nas przenosili TYSIĄCAMI ! Przypomnę tylko iż jak wchodziliśmy do Schengen to NIKT z SG nie został przeniesiony gdyż to było nieludzkie ( tak stało w komunikacie po spotkaniu ZZFSG z ówczesnym Ministrem Spraw Wewnętrznych L. Millerem ( o ile się nie mylę ) Więc jak - my bez emerytur bez żadnych osłon TYSIĄCAMI byliśmy przenoszeni a w SG pojedyńcze przypadki ) chwała za to Waszym przełożonym z MSW u nas mf ( celowo małymi literami ). W sumie powinniśmy być razem takie jest moje zdanie doświadczonego funkcjonariusza granicznego Służby Celnej. Byłem w wojsku akurat na Szkole Chorążych WOP w Kętrzynie broń nie jest mi obca.

On
czwartek, 5 sierpnia 2021, 16:05

Kolego,przyjdź do Policji albo SW to się zdziwisz jakie rzeczy są "dopuszczalne" ha ha,pozdrawiam !

Tweets InfoSecurity24