Reklama

Służba Ochrony Państwa

Szef MSWiA do funkcjonariuszy SOP: to dzięki wam, nasi najważniejsi przywódcy polityczni mogą bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki

Fot. Twitter MSWiA
Fot. Twitter MSWiA

”Jesteście państwo zawsze na stanowisku, jesteście zawsze czujni i zawsze gotowi” - powiedział prezydent Andrzej Duda do funkcjonariuszy SOP podczas uroczystości z okazji święta formacji. Funkcjonariuszom za służbę dziękował też szef MSWiA Mariusz Kamiński, który podkreślił, że to dzięki mundurowym z SOP, „najważniejsi przywódcy polityczni mogą bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki konstytucyjne”.

Służba Ochrony Państwa obchodziła dziś swoje święto. Podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu, prezydent Andrzej Duda wskazywał, że za trzy lata będziemy obchodzili stulecie powstania w II Rzeczypospolitej pierwszej formacji, której specjalnym zadaniem była ochrona najważniejszych osób w państwie. "Stało się to, niestety, po zamachu, w którym zginął pierwszy prezydent II RP Gabriel Narutowicz. Od tamtego czasu służba istniała nieprzerwanie, będąc ważnym elementem funkcjonowania polskiego państwa - nie tylko tego realnie istniejącego, ale także tego, które walczyło o swój byt, Państwa Podziemnego" - powiedział. 

Duda ocenił, że jednym z najważniejszych punktów uroczystości było nadanie ulicom i obiektom na terenie zajmowanym przez SOP nazwisk funkcjonariuszy, którzy zginęli, wykonując swoje służbowe zadania. Jego zdaniem jest to ważna inicjatywa dla etosu służby, który - jak mówił - musi być budowany w świadomości obecnych, a także przyszłych funkcjonariuszy SOP i którzy powinni wiedzieć, że "służba pamięta o tym, którzy wiernie służyli do samego końca i którzy najwyższe dobro poświęcili realizując bez wytchnienia i bez zawahania swoje zadania służbowe wobec Rzeczypospolitej Polskiej".

Wielkim i pięknym znakiem tej służby jest to, że wykonuje ona swoje zadania niezależnie od tego, jakie są wybory, które zapadają w naszej demokracji, kto w danym przypadku rządzi w naszym kraju i kto stanowi korpus najważniejszych osób w państwie, sprawujących najważniejsze stanowiska, wymagające ochrony dla bezpieczeństwa RP.

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent dodał też, że decydenci powinni stwarzać formacji jak najlepsze warunki do pełnienia służby i realizowania powierzonych jej zadań. "Wierzę, że także i my, którzy decydujemy o sprawach dotyczących rozwoju państwa polskiego i służb w naszym kraju funkcjonujących (...) zrealizujemy swoje obowiązki wobec służby, tzn. będziemy umieli zapewnić jej jak najlepsze warunki do realizacji powierzonych jej zadań i umieli formułować te zadania w sposób taki, aby były możliwe do wykonania w sposób właściwy, sprawny, z jak największym pożytkiem dla Rzeczypospolitej Polskiej, bo to ona zawsze dla nas wszystkich jest na pierwszym miejscu" - powiedział Duda.

Do funkcjonariuszy zwrócił się też szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak powiedział, to dzięki SOP "najważniejsi przywódcy polityczni mogą bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki konstytucyjne - obowiązki wobec państwa, narodu, jego obywateli". Szef MSWiA zaznaczył, że funkcjonariusze pełnią służbę "w formacji fundamentalnie ważnej, formacji odpowiedzialnej za sprawne funkcjonowanie państwa polskiego".

Ochraniacie najważniejsze konstytucyjnie osoby w państwie - pana prezydenta, pana premiera, marszałka Sejmu, Senatu, ochraniacie najważniejsze budynki państwa polskiego; ochraniacie naszych zagranicznych gości, przywódców zagranicznych, którzy odwiedzają nasze państwo. To są rzeczy niesłychanie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwowego, z punktu widzenia prestiżu państwa.

Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Jak dodał, choć mundurowi z SOP są "zawsze w cieniu" to jednak "codziennie na pierwszej linii". "Często udzielacie również w trybie nagłym wsparcia wysokim urzędnikom państwowym, których bezpieczeństwo jest zagrożone. Zawsze czynicie to skutecznie, szybko, profesjonalnie. Zawsze na Służbę można liczyć" – powiedział Kamiński.

Komendant SOP, mjr Paweł Olszewski, zwracając do zebranych poinformował, że w tym roku - chcąc w wyjątkowy sposób podkreślić pamięć o poświęceniu poległych funkcjonariuszy - nadane zostaną pamiątkowe nazwy ulicom, budynkom i pomieszczeniom na terenie obiektów administrowanych przez SOP.

Zwracając się do oficerów awansowanych na I stopień oficerski zaznaczył, że nie ma wątpliwości, że nominowani dziś oficerowie "będą godnie, dumnie i z satysfakcją budować należny formacji wizerunek i jak najlepiej reprezentować Służbę Ochrony Państwa".

SOP powołano w 2018 r. w miejsce Biura Ochrony Rządu. SOP zajmuje się m.in. ochranianiem VIP-ów i najważniejszych obiektów. Z mocy ustawy ochrona SOP przysługuje m.in. prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu, premierowi, wicepremierowi, szefom MSWiA oraz MSZ, a także byłym prezydentom. Ponadto minister spraw wewnętrznych i administracji może zdecydować o objęciu ochroną innych osób ze względu na dobro państwa.

Do zadań SOP należy też rozpoznawanie i zapobieganie przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

PAP/IS24

Reklama
ReklamaReklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze