Reklama

Służba Ochrony Państwa

SOP będzie miała nowego komendanta. Ppłk Olszewski żegna się ze stanowiskiem [AKTUALIZACJA]

Autor. sop.gov.pl

Ppłk Paweł Olszewski, komendant Służby Ochrony Państwa, odchodzi ze stanowiska - tak wynika z dokumentów opublikowanych na stronie formacji. Z służbą formalnie pożegna się na początku stycznia przyszłego roku. Jak na razie nie wiadomo kto zostanie jego następcą. 

Reklama

14 października: informacje o odejściu na emeryturę ppłk. Pawła Olszewskiego, potwierdził dziś rzecznik prasowy komendanta SOP, płk Bogusław Piórkowski.

Reklama

Reklama

Wiadomości o tym, że szef SOP zamierza odejść ze służby, pojawiały się już w tym roku kilkukrotnie. To, że ppłk Paweł Olszewski żegna się z formacją potwierdzają jednak dokumenty opublikowane na stronie Służby Ochrony Państwa. Chodzi o oświadczenie majątkowe, które funkcjonariusz składa w związku z odejściem ze służby. W przypadku Olszewskiego, dokument ten datowany jest na 7 października. Czytamy w nim, że jest złożony "w związku z rozwiązaniem stosunku służbowego z dniem 7 stycznia 2023 r".

Fragment oświadczenie majątkowego ppłk. Pawła Olszewskiego
Fragment oświadczenie majątkowego ppłk. Pawła Olszewskiego
Autor. sop.gov.pl
Fragment oświadczenia majątkowego ppłk. Pawła Olszewskiego
Fragment oświadczenia majątkowego ppłk. Pawła Olszewskiego
Autor. sop.gov.pl

Choć podobne oświadczenie pojawiło się już na stronie formacji wcześniej, a Olszewski odejsć miał 24 lutego 2022 roku, źrodło z którym udało się skontaktować redakcji InfoSecurity24.pl potwierdza, że tym razem szef SOP jest zdeterminowany by odejśc ze służby. Poprzednio przeszkodzić miała w tym rosyjska agresja na Ukrainę.

Jak na razie nie wiadomo, kto mógłby zastąpić ppłk Olszewskiego w fotelu komendanta. Wśród nazwisk jego potencjalnych następców wymienia się m.in. obecnego wiceszefa formacji płk. Krzysztofa Króla. Nie wiadomo też, czy Olszewski będzie swoją funkcję pełnił aż do stycznia przyszłego roku, czy stanowisko zwolni wcześniej, a sam trafi do rezerwy kadrowej czekając na pożegnanie z mundurem. 

Nie jest tajemnicą, że to właśnie początek roku jest najbardziej korzystnym czasem na odejścia, choć projekt przyszłorocznego budżetu nieco tą sytuację zmienia. Rząd planuje bowiem wprawdzie waloryzację uposażeń ale od 1 marca, a nie od stycznia, a co za tym idzie nie będzie ona dotyczyła mundurowych, którzy – podobnie jak ppłk Olszewski – na emeryturę odejdą w styczniu czy lutym.

Czytaj też

Informacji o odejściu Olszewskiego nie podały – jak na razie – ani Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ani resort spraw wewnętrznych i administracji, jednak biorąc pod uwagę złożone przez Olszewskiego dokumenty, wydaje się to jedynie kwestią czasu.

Ppłk Olszewski na stanowisko komendanta SOP został powołany 5 czerwca 2019 r. Zgodnie z przepisami szefa formacji powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, w uzgodnieniu z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze