Reklama

Służba Ochrony Państwa

Nowi oficerowie w SOP

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

”Mundur, który nosicie, to symbol Waszej służby, ale także zobowiązanie do patriotyzmu i oddania Ojczyźnie” - powiedziała Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji, podczas promocji na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

Prezydent Andrzej Duda wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości pani Marii Alicji Przybylskiej, pseudonim „Wejmuta”, żołnierzowi Oddziału Dyspozycyjnego „B” Kedywu Okręgu Warszawa AK. Prezydent przypomniał, że tradycję i symbolikę elitarnego Oddziału przejęli funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Jednym z zadań Oddziału było zapewnienie bezpieczeństwa dowództwu Powstania Warszawskiego. "Służba funkcjonariuszy SOP jest niezwykle ważna. Chcę za tę służbę podziękować i podkreślić, że ją doceniamy. Jest to służba trudna. Dla Państwa to odpowiedzialność, ryzyko, a także częsta nieobecność w domu. Jesteśmy Państwu ogromnie wdzięczni. Jestem wdzięczny także w imieniu Rzeczypospolitej, bo to dla niej wykonujecie swoje codzienne zadania" – powiedział prezydent.

image
Fot. MSWiA

Podczas uroczystości promowano także na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszy SOP. Minister Elżbieta Witek pogratulowała nowo mianowanym oficerom. Przypomniała, że to od wyszkolenia i profesjonalizmu funkcjonariuszy SOP zależy bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie i ochranianych obiektów.

Dziś to Wy, tak jak Wasi poprzednicy z Kedywu, służycie Ojczyźnie. To zaszczyt i honor, ale także większa odpowiedzialność i zobowiązanie. Odpowiedzialność za podejmowane w przyszłości decyzje, a także odpowiedzialność za ludzi, którym przyjdzie Paniom i Panom oficerom dowodzić.

Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji
image
Fot. MSWiA

Przed uroczystością minister Elżbieta Witek wraz z komendantem SOP mjr. Pawłem Olszewskim złożyli wieniec przed kwaterą Żołnierzy Batalionu Saperów Praskich Armii Krajowej „Chwacki” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Oddano także hołd i złożono wieniec przed obeliskiem upamiętniającym funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy oddali życie na służbie.

Reklama

Komentarze

    Reklama