Reklama

Służby Mundurowe

Rozpoznawczo-patrolowy Drozd dla służb mundurowych

BSP Drozd. Fot. J.Sabak
BSP Drozd. Fot. J.Sabak

Podczas odbywających się w Warszawie targów służb mundurowych Europoltech 2019 Wojskowe Zakłady Lotnicze nr. 2 S.A. zaprezentowały platformy bezzałogowe, które mogą być wykorzystywane w zadaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, dozorem granic czy poszukiwaniem osób zaginionych. Są to maszyny o bardzo dużej rozpiętości możliwości operacyjnych i zadań.

Najbardziej widocznym produktem WZL-2, przedstawianym podczas tegorocznej edycji targów Europoltech, jest BSP Drozd - bezzałogowiec przeznaczony do działań rozpoznawczych i patrolowych. Maksymalna masa platformy wynosi 25 kg, rozpiętość maszyny to 3,8 m, pułap sięga 4000 m, natomiast prędkość maksymalna to 160 km. Drozd dysponuje napędem elektrycznym i może startować z wyrzutni lub samodzielnie z pasa startowego, natomiast ląduje na kołach lub na spadochronie. Producent, ze względu na długotrwałość lotu (do 4 godzin) i zasięg maksymalny do 10 km przewiduje zastosowanie Drozda nie tylko w misjach Policji czy Straży Granicznej, ale również w działalności służb reagowania kryzysowego oraz w przemyśle.

image
BSP AtraxM. Fot. J.Sabak

Drugim typem bezzałogowego statku powietrznego, który zaprezentowały w Warszawie WZL nr. 2 jest znacznie mniejsza, czarna maszyna czterowirnikowa AtraxM o masie 4,9 kg. Maszyna występuje też w wersji ośmiośmigłowej, ważącej 6,7 kg. Dzięki napędowi elektrycznemu maszyna osiąga prędkość maksymalną 80 km/h i pułap do 2000m.

Bezzałogowce AtraxM mogą służyć do zadań obserwacyjnych, ale też do zwalczania zamieszek czy znakowania demonstrantów, dzięki możliwości przenoszenia granatów lub specjalnych ładunków zrzucanych na cel. uderzeniowych, Dostępne są typowo wojskowe pociski kumulacyjne. Mogą to być granaty niezabijające: dymne, hukowe, hukowo-błyskowe lub barwiące farbą fluorescencyjną, służące formacjom ochrony porządku publicznego do opanowania sytuacji podczas demonstracji lub oznaczenia w tłumie osób agresywnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama