Reklama

Służby Mundurowe

Premier: rozważamy obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla służb mundurowych

Autor. Zachodniopomorska Policja

Rozważamy obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla służb mundurowych. Decyzje w tej sprawie zapadną w niedługim czasie - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odniósł się do informacji dotyczących wprowadzenia ewentualnych obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 w kolejnych, oprócz medyków, grupach zawodowych. "Rozważamy również obowiązkowe szczepienia dla służb mundurowych i decyzje w tej sprawie również w niedługim czasie zapadną" - przekazał.

To skalowanie kolejnych ewentualnych grup, które będą wchodzić do obowiązkowego szczepienia, bądź kolejnych obostrzeń, jest wprost zależne, wprost proporcjonalne do tych podstawowych kryteriów, (...) parametrów, które obserwujemy.
Mateusz Morawiecki, prezes rady ministrów

Morawiecki powiedział, że wkrótce wymóg zaszczepienia przeciwko COVID-19 będzie dotyczył personelu medycznego. 23 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

Czytaj też

Premier przypomniał, że choroba COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo w większości wśród osób niezaszczepionych. "My dziś rano dyskutując podczas Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego właśnie sprawy covidowe omawialiśmy kwestie, jak działają te nasze obostrzenia. Otóż ostatnich parę dni daje pewną nadzieję, ponieważ mamy spadek zachorowań. Mamy jednocześnie też duży spadek hospitalizacji, ale jednocześnie cały czas utrzymujący się wysoki poziom zgonów" - zauważył premier.

We wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że trwają rozmowy dotyczące obowiązkowego szczepienia w kolejnych grupach zawodowych. Rzecznik MZ był pytany, czy rząd bierze pod uwagę wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich i czy minister Adam Niedzielski popiera ten pomysł. "Rozmawiamy o takich ewentualnościach, ale nie na dzień dzisiejszy. Dziś rozmawiamy o szczepieniu kolejnych grup" - powiedział Andrusiewicz.

Rozmowy trwają

Jeszcze przed świętami na antenie RMF FM szef resortu zdrowia poinformował, że podpisał rozporządzenie, które wprowadza obowiązkowe szczepienia dla medyków, z siłą obowiązywania od 1 marca. "Drugą grupą, o której w tej chwili rozmawiamy, to grupa służb mundurowych, dotyczy to zarówno wojska, jak i policji czy straży granicznej. Razem z panem ministrem Mariuszem Błaszczakiem oraz panem ministrem Mariuszem Kamińskim prowadzimy rozmow" - powiedział szef MZ. "Ustaliliśmy, że przez okres świąteczny przeprowadzimy dokładniejsze analizy dotyczące poziomu wyszczepienia i tego, co oznacza formalnie w tej sytuacji brak szczepienia, czy to jest tylko przesłanka do kary administracyjnej, czy przesłanka do tego, by pod kątem organizacji pracy dokonywać jakieś konkretne działania" - dodał.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze