Reklama

Służby Mundurowe

Powstanie Służba Ochrony Państwa. Prezydent podpisał ustawę

fot. bor.gov.pl
fot. bor.gov.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Służbie Ochrony Państwa. Nowa formacja chroniąca najważniejsze osoby i obiekty w państwie, zastąpi istniejące dziś Biuro Ochrony Rządu. Ustawa została uchwalona przez Sejm i przyjęta przez Senat pod koniec ubiegłego roku.

Likwidacja Biura Ochrony Rządu zapowiadana była przez rządzących już w kampanii wyborczej. Teraz te zapowiedzi stały się faktem. Podpisana przez prezydenta ustawa wchodzi w życie 1 lutego 2018 roku i w myśl jej zapisów BOR zostanie zastąpiony przez Służbę Ochrony Państwa. Nowa formacja będzie nie tylko liczniejsza, ale zyska też nowe uprawnienia m.in. do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych. To właśnie ten element budził największe zastrzeżenia opozycji. 

Choć formalnie BOR zmieni się w SOP już 1 lutego, faktyczna zmiana formacji trwać będzie znacznie dłużej, choćby z uwagi na koniecznością zatrudnienia dodatkowych funkcjonariuszy. Ci, którzy służą dziś w BOR, w dniu wejścia w życie ustawy automatycznie staną się funkcjonariuszami SOP.

Czytaj też: Senackie komisje za projektem powołującym Służbę Ochrony Państwa

Reklama

Komentarze

    Reklama