Reklama

Służby Mundurowe

Policyjny Bell 505 Jet Ranger X trafi do Sacramento

Fot. Bell Helicopter

Departament Policji w Sacramento (USA), został pierwszym na świecie odbiorcą helikoptera Bell 505 Jet Ranger X, dostosowanego do potrzeb służb porządkowych. Cena, same maszyny, to 1,6 miliona dolarów, ale policjanci z Sacramento szacują, że w raz z modyfikacjami, których wymaga służba, całość kosztów wyniesie około 2,7 miliona dolarów. Zakup śmigłowca w Sacramento został dofinansowany przez FBI ze środków skonfiskowanych w trakcie działań wymierzonych w zorganizowaną przestępczość.

Jeśli chodzi o modyfikacje, to mówimy przede wszystkim o zainstalowaniu systemu FLIR, kamer obserwacyjnych, specjalnego oświetlenia, wymaganego w trakcie działań nocnych oraz systemów oprogramowania, pozwalających na służbę w całym regionie Sacramento. Zakup miał być spowodowany wysoką efektywnością patroli lotniczych.

Policjanci z Sacramento podkreślają, że jeden nowoczesny śmigłowiec i jego skuteczne użycie, może być równoznaczne z pracą niemal 20 zespołów poruszających się samochodami. Śmigłowce mogą prowadzić działania samodzielnie, ale są również ważnym wsparciem dla funkcjonariuszy prowadzących pościgi za przestępcami w samochodach lub próbującymi uciekać w trudno dostępnym terenie.

Śmigłowiec zostanie dostarczony już w kwietniu, jednak potrzeba jego odpowiedniego dostosowania najprawdopodobniej spowoduje, że wejdzie do służby w sierpniu. Zakupiona maszyna ma zastąpić jedną z dwóch starszych, dotychczas znajdujących się na wyposażeniu funkcjonariuszy. Sacramento od 1997 roku, używało dwóch Bell`ów OH-58. Maszyny typu Bell 505 Jet Ranger X pozwalają na rozwinięcie prędkości przelotowej do ok. 232 km/h i mogą zabierać na pokład do pięciu osób, przy ciężarze użytecznym 680 kg. Zasięg maksymalny tego typu maszyn to 667 km.

Producenci wskazują, że walorem nowego nabytku Policji z Sacramento jest nowoczesny kształt kabiny śmigłowca. Pozwalający pilotom uzyskać bardzo dobrą widoczność, kluczową w prowadzeniu działań obserwacyjnych w ramach patroli powietrznych. Bell 505 Jet Ranger X zasilany jest silnikiem Turbomeca Arrius 2R z podwójnym systemem FADEC (Full Authority Digital Engine Control).

Reklama

Komentarze

    Reklama