Reklama

Policja

Zmiana w fotelu szefa Policji. Obowiązki komendanta pełnić będzie oficer z KGP

Autor. MSWiA

Zapowiadane przez szefa MSWiA kadrowe roszady w Policji stały się faktem. Marcin Kierwiński powierzył dziś pełnienie obowiązków komendanta głównego Policji inspektorowi Markowi Boroniowi. To zastępca dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Na stanowisku zastąpi nadinsp. Dariusza Augustyniaka, który obowiązki szefa KGP pełnił od 8 grudnia.

Reklama

Pełniącym obowiązki komendanta głównego Policji został inspektor Marek Boroń - do dziś zastępca dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Czy jego awans oznacza, że poszukiwania szefa KGP są zakończone? Tego do końca nie wiadomo.

Reklama

W tym samym czasie, kiedy szef MSWiA poinformował o nowym p.o. komendanta, z kierownictwem formacji pożegnał się dotychczasowy zastępca nadinsp. Paweł Dobrodziej. Policjant, jak wynika z nieoficjalnych informacji, niebawem przejść ma na emeryturę.

O tym, kto zasiądzie w fotelu szefa Policji, po odejściu najdłużej urzędującego komendanta gen. insp. Jarosława Szymczyka, spekulowano już od jakiegoś czasu. Na giełdzie nazwisk pojawiały się między innymi kandydatury byłego szefa małopolskiej policji nadinspektora Mariusza Dąbka, byłego komendanta wojewódzkiego w Poznaniu Rafała Batkowskiego, obecnego szefa wielkopolskiej Policji nadinsp. Piotra Mąki czy byłego komendanta stołecznego policji, a obecnego dyrektora stołecznego Centrum Bezpieczeństwa - Michała Domaradzkiego.

Reklama

Jak się jednak okazało wybór kierownictwa MSWiA jest - przynajmniej na razie - zupełnie inny. Można też powiedzieć, że dość niespodziewany, również dla policjantów.

Inspektor Boroń służbę w Policji rozpoczął w 1994 roku w strukturach Komendy Stołecznej Policji. Od 2001 roku pełnił służbę na stanowiskach wykonawczych w Centralnym Biurze Śledczym KGP. Był m.in. naczelnikiem zarządu w Warszawie CBŚ KGP, a później zastępcą dyrektora CBŚ KGP. W przeszłości pełnił też służbę jako zastępca Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Z tej funkcji odwołany został na początku stycznia 2016 roku przez insp. Zbigniewa Maja. Przez ostatnie kilka lat inspektor Marek Boroń był zastępcą dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Zajmował się sprawami systemów informatycznych i obsługi informacyjnej.

Zmianę w kierownictwie Komendy Głównej Policji zapowiedział w piątek szef MSWiA Marcin Kierwiński. O nowym pełniącym obowiązki szefie KGP powiedział, że to osoba, która „gwarantuje nową jakość w polskiej Policji”. „To wieloletni, doświadczony policjant, który zajmował różne stanowiska, także na szczeblach kierowniczych” – podkreślił w rozmowie w Radiu Zet Marcin Kierwiński.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze