Reklama

Policja

Wyższe dodatki i nagrody dla policjantów? Jankowski: im się to po prostu należy

Fot. KMP w Koszalinie
Fot. KMP w Koszalinie

”Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wystąpił dzisiaj z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego o znaczne zwiększenie środków na nagrody i dodatki dla policjantów za pierwsze półrocze 2021 r.” – poinformowało Biuro Prasowe Związku. Jak czytamy we wniosku do ministra, „przyznane środki są niewystarczające na właściwe wynagradzanie policjantów za ich pełną zaangażowania służbę w I półroczu 2021 roku”. Czy policjanci mają szanse na dodatkowe pieniądze? Jak mówi Jankowski „minister raczej współpracuje ze związkami zawodowymi”, wiec przewodniczący ma nadzieję, że odniesie się do tej prośby pozytywnie.

Walka o to, by w portfelach funkcjonariuszy znalazły się dodatkowe pieniądze, toczy się nieprzerwanie od ubiegłego roku, kiedy światło dzienne ujrzał projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którym w 2021 roku do życia nie powołano funduszy nagród. Te – jak przyznają sami funkcjonariusze – choć nie były z reguły wysokie, stanowiły ważny element motywacji. Sam fakt braku funduszy nagród nie powoduje jednak, że policjant nie może otrzymać dodatkowych pieniędzy. O te u ministra upomniał się dziś szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Jak powiedział InfoSecurity24.pl, "policja jest najbardziej obciążoną formacją, z największą ilością zadań, dlatego uważam, że środki na nagrody motywacyjne powinny być radykalnie większe". Jankowski postuluje więc o "znaczne zwiększenie kwot na nagrody motywacyjne i dodatki służbowe dla funkcjonariuszy policji". "Szanujemy oczywiście rolę innych służb, ale jednak to policjanci, którzy na co dzień wykonują te najbardziej niebezpieczne zadania, którzy na co dzień stykają się z przemocą, agresją, a pomimo to z pełnym zaangażowaniem 24-godziny na dobę służą społeczeństwu, powinni być tą najlepiej wynagradzaną formacją. Im się to po prostu należy" – powiedział InfoSecurity24.pl szef NSZZ Policjantów.

Jak wyliczyli niedawno związkowcy z wielkopolskiego Zarządu NSZZ Policjantów, biorąc pod uwagę kwotę 30 mln złotych, jaką z wakatów szef policji przeznaczył na nagrody dla policjantów, na każdego mundurowego przypada niewiele ponad 300 złotych. Przewodniczącemu NSZZP, chodzić ma "co najmniej o kilkukrotność tej sumy". 

Nie wszędzie brakuje?

We wtorek portal RMF FM poinformował o tym, że najwyżsi rangą członkowie kierownictwa policji otrzymali "pokaźne dodatki do uposażeń". Z ustaleń portalu wynika, że chodzi o jednorazowe kwoty w wysokości od prawie 5 tys. do kilkunastu tys. złotych. Najwięcej pieniędzy otrzymać miało kierownictwo Komendy Głównej Policji. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal, szef policji dostał ponad 15 tys. zł, a jego zastępcy po 15 tys. zł.

"Z kolei, jeśli chodzi o komendy wojewódzkie, szef policji wydał decyzję o tymczasowym podwyższeniu dodatków funkcyjnych w styczniu, lutym i marcu komendantom, wicekomendantom i naczelnikom. Pieniądze dla komendantów to jednorazowe kwoty nawet 10 tysięcy złotych, dla ich zastępców i naczelników od 4 i pół tysiąca w górę" - czytamy.

Jak mówił niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, chciałby on "podwoić budżet policji, ale na razie jest to niemożliwe". Budżetu podwoić się wprawdzie nie udało, jednak okazało się, że do kasy formacji już niebawem wpłynąć może dodatkowe prawie 300 mln złotych. Za przeznaczeniem z rezerwy celowej dotyczącej zobowiązań Skarbu Państwa dodatkowych 292,1 mln zł na wydatki policji (m.in. na dopłaty do wypoczynku, pomoc mieszkaniową, pokrycie należności i świadczeń dla zwalnianych funkcjonariuszy, ale także finansowanie wydatków bieżących, takich jak zakup paliwa i części zamiennych, niezbędne remonty obiektów czy inne wydatki, np. związane z dojazdem funkcjonariuszy na służbę) opowiedziała się w ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja finansów publicznych. Te pieniądze – choć nie bezpośrednio – mogą pomóc ministrowi w podjęciu ewentualnej decyzji o zwiększeniu środków na nagrody i dodatki dla policjantów. Niebawem powinniśmy się przekonać czy tak się stanie.

Dominik Mikołajczyk/PAP

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (7)

 1. Maniek

  Czekamy latami na podniesienie dodatków, wielu z nas ma po kilka, kilkanaście lat i więcej a dodatki wachają się na poziomie 300-450 PLN, jak to zestawić z dodatkami dla grupy plus25 których dodatki dziadkowe plus służbowe wynoszą razem po 3.000-3.500 (dziadkowy plus służbowy) załatwmy tą sprawę, bo wielu z nas ma świadomość że macie po 25, 30 służby, wiadomo że z sufitu Wam nie spadło, to ciężka praca, ale nie może być tak że macie 500-800% więcej na dodatkach, tym bardziej że zadania są podobne, czasami takie same, to zapłata za staż. Uważam że związki powinny zdecydowanie zareagować i zadziałać w tej sprawie i spróbować ten stan zmienić, nikt nie liczy na krocie, ale 440 PLN po prawie 20 latach, no panowie, coś tu nie gra ....

 2. Policjant

  Kierownictwu policji nagrody się należały za ciężką codzienną pracę

 3. Maćko

  Powiedzcie mi co ma myśleć zwykły policjant słysząc że jego przełożeni otrzymują nagrody wyższe niż jego miesięczne wyposażenie? I nie ma tu nic do rzeczy brutto/netto ani to ile lat służy bo na pewnych stanowiskach do referenta/asystenta zarobki są poniżej 5000 netto. Motywacja do ciężkiej pracy jest widząc takie nagrody-tylko dla kogo?

 4. Dodatki

  Wreszcie ktoś dostrzegł problem!. Najwyższe priorytety na 2021/2022/2023 to podwyżka płac, odblokowanie dodatków, odmrożenie waloryzacji, tylko tym razem to powinna być w końcu inwestycja w człowieka, doceńmy ludzi z pierwszej linii którzy ciężko pracują i tracą zdrowie na ulicy a latami ich dodatki nie ulega podwyższeniu, czasami po 5-10 lat. Skoro można było w zawrotnym tempie wprowadzić betonowe, to napewno też można wprowadzić dodatki stałe dla osób których nie objął dodatek dziadkowy. Czas zniwelować kominy płacowe, nie może być tak że jeden zarabia połowe więcej a obaj robią dokładnie to samo, to nie fantastyka, wystarczy popytać ludzki jakie mają dodatki. Staż jest ważny, każdy to szanuje, ale czym np. różni się osoba z 25 letnim stażem od tej z 10, 15 czy 20 letnim?. Czas by przywrócić jakąś równowagę, to co się obecnie dzieje w siatce płac to jakas patologia i niesprawiedliwość, dobrze że w końcu Związki zauważyły problem, oby na słowach się nie skończyło.

 5. Maciej

  Większa pensja za każdy rok od 21-24 po 1000 złotych dla każdego !!!!chyba ze protest jak w 2018 roku i tym razem nie damy się tak latwo występować przez związki jak 3 lata temu to było !!!Rozumiem skale wielkości premii naczelnik 4 tys a policjanci 3 tys jeszcze takie różnice dają sie wytłumaczyć ale premia od 5 tys - 15 tys dla góry a dla nas 300 bruttto to jakiś dramat przerażenie i wielka niesprawiedliwość podobno w państwie prawa i sprawiedliwości !!!na taka formę kolosalnych różnic w premiach mówimy NIE !!!kazdy ma rodzine z nas i każdy chce dla siebie i dla niej jak najlepiej wiec nie róbcie nam tymi premiami wstydu i poczucia ze ktoś jest gorszy w tej formacji !!!!!

 6. OLO

  Mediana zarobków w społeczeństwie to 3000 netto, więc w policji źle się wcale nie zarabia w porównaniu do reszty społeczeństwa. Odpowiecie panowie policjanci żebym sam w takim razie wstąpił w szeregi, ja na to odpowiadam, to wy wystąpcie, bo ta formacja trzyma się na włosku i jak nie odejdziecie żądając zmian to nic się nie zmieni.

 7. Polak

  Można powalczyć o podwyższenie dodatków służbowych dla najniższych grup. Grupy od 2 do 5 w większości wypadków w KMP nie przekraczają(2grupa 100 zł, 3 grupa 200 zł 4 grupa 300zl ,5grupa 400zl)a to Ci policjanci robią najcięższa robotę. Niejednokrotnie dodatki nie są podnoszone nawet kilka lat-bo tak. Za to na grupach wyższych zdarza się zdecydowanie częściej, że stawki te są podnoszone raz w roku choćby o 30- 50 zl.

Reklama

Najnowsze