Reklama

Policja

Works 11 z ofertą dla służb specjalnych i mundurowych na MSPO 2018

Fot. Jacek Raubo
Fot. Jacek Raubo

Jak co roku tak i na tegorocznym MSPO firma Works 11 zaprezentowała szeroką gamę produktów skierowaną nie tylko do wojsk specjalnych, ale i do  specjalistycznych formacji mundurowych, w tym policji. Oferowana przez nią broń, amunicja czy wyposażenie specjalistyczne pochodzi od znanych firm światowych, produkty te charakteryzują się wieloma unikatowymi rozwiązaniami dostosowanymi do specyfiki działań formacji je pozyskujących.

Works 11 kojarzy się przede wszystkim z szeroką ofertą sprzętu i uzbrojenia światowej klasy oraz profesjonalizmem, doświadczeniem i doradztwem w jego efektywnej eksploatacji. Ponadto ścisła współpraca z siłami specjalnymi i innymi służbami, głęboka analiza ich potrzeb i szukanie rozwiązań je zaspokajających stały się znakiem rozpoznawczym tej katowickiej firmy.

Fot. Juliusz Sabak (Defence24)
Fot. Juliusz Sabak (Defence24)

Z broni krótkiej warty wymienienia jest pistolet samopowtarzalny REX Zero1 wyposażony w kutą na zimno monoblokową lufę i ryglowany przez przekoszenie, który jest w stanie spełnić rygorystyczne wymogi wielu formacji w tym Polskiej Policji.

Czytaj też: Prawie tysiąc pistoletów ReX Zero 1 trafi do Policji

Jego konstrukcja wykorzystuje klasyczne rozwiązanie  z kurkiem zewnętrznym i bezpiecznikiem nastawnym, automatyczną blokadą iglicy i mechanizmem spustowym DA/SA. Bezpieczeństwo i pewność użytkowania powiększa zastosowanie obustronnie zamontowanych manipulatorów (zatrzask magazynka i bezpiecznik) oraz umieszczonego po lewej stronie szkieletu zaczepu zamka, który służy również do bezpiecznego zwalniania napiętego kurka.

Fot. Jacek Raubo
Fot. Jacek Raubo

Oferowany jest on w trzech wersjach – S (długość 190 mm i wysokość 160 mm, T odpowiednio 205 i 150 mm i CP 180 i 130 mm. Długość lufy poszczególnych modeli wynosi 108, 125 i 98 mm, a masy z magazynkiem 923, 951 i 858 gramów. Pojemność magazynka w wersji S to 17,18 lub 20 sztuk amunicji, w wersji T 20 sztuk a w CP 15 lub 18 sztuk.

Z innych ciekawych produktów można wymienić 12,7 mm wkm M3D (rozwinięcie M2 HB o mniejszej masie, prostszej eksploatacji i zwiększonej niezawodności) oferowany również w wersji podwójnie sprzężonego, o prawo i lewostronnym zasilaniu amunicją.

Fot. Jacek Raubo
Fot. Jacek Raubo

Bardzo ciekawym  produktem jest amunicja hybrydowa MK323 MOD 0 kalibru 12,7 mm x 99 (mniejsza masa o około 30% niż dla tradycyjnego, całkowicie mosiężnego rozwiązania) dostępna w różnych wariantach pocisku. Obecnie trwają tez prace nad hybrydową amunicją kalibru 7,62 mm x 51.

Oczywiście, na stoisku Works 11 nie mogło zabraknąć zmodyfikowanego 40 mm granatnika rewolwerowego M32A1/MGL-AV140, z którego można strzelać zarówno granatami 40mm x 46SR o niskiej prędkości wylotowej wynoszącej do 76÷82 m/s (tzw. low velocity – 40 LV) i długości 140 mm jak i 40 mm x 51 SR o średniej prędkości wylotowej nawet do 125 m/s (medium velocity – 40 MV). Operator granatnika może w 3 sekundy wystrzelić pełny magazynek (6 sztuk amunicji) i ogniem prowadzonym na wprost pokryć obszar o wymiarach 20x60 metrów (teoretycznie jest to prawie 1000 m2).

Inne oferowane produkty to 40 mm granatniki MGL-LTL do amunicji niezabijającej, wielostrzałowy MGL-AV140, granatnik automatyczny zasilany z magazynka MFGL Hydra, systemy celownicze – kolimatorowy AV-MRDS czy celownik M2A1.

Natomiast jeśli chodzi o amunicję to mogą to być granaty odłamkowe  HEF (elaborowane TNT), termobaryczne HEI (elaborowane HTX), dymne SMK, oświetlające światła widzialnego ILL i w podczerwieni ILL-IR, szkolne  PRS, ćwiczebne PRACT, obezwładniające z gazem łzawiącym RIOT CONT, sygnałowe dymne SIG czy treningowe JUMP.

Ponad 13 lat działalności na rynku i kilka znaczących sukcesów spowodowało, że w Works 11 powstał też specjalny oddział szkoleń (centrum szkolenia i doskonalenia w postaci Works 11 Trainning Center), czy podjęto próby rozpoczęcia produkcji niektórych wyrobów i komponentów systemów uzbrojenia. Ta pierwsza forma działalności ma na celu wsparcie merytoryczne eksploatacji oferowanych produktów, zdobywanie kolejnych umiejętności i podnoszenie kwalifikacji czy indywidualne szkolenie osób.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze