Reklama

Policja

Wakaty w Policji coraz większym problemem – powstanie specjalny zespół KGP

Fot. Policja
Fot. Policja

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zapowiedział powołanie specjalnego zespołu, w ramach KGP, w związku z problemem wakatów w Policji. Obecnie ich poziom szacowany jest na 4,5 tysiąca i jest to oceniane jako bardzo duży niedobór. Co więcej, Komendant Główny Policji zwrócił uwagę, że w 2017 r. niektóre komendy wojewódzkie nie były w stanie przyjąć tylu nowych policjantów, ile miejsc zostało dla nich przeznaczonych.

Obecnie w Policji, która liczy 100 tysięcy funkcjonariuszy, jest już 4,5 tysiąca wakatów. Problemem dla wielu młodych, chętnych do służby ludzi jest przejście procesu rekrutacji - powiedział w czwartek Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk. Tym samym poinformował o powołaniu specjalnego zespołu na szczeblu KGP. Założeniem kierownictwa Policji było to, iż na koniec 2017 r. poziom wakatów miał być porównywalny do tego z końca 2016 r.

Jednak, jak wskazał Komendant Główny Policji: "Ta sztuka nam się nie udała. Niektóre komendy wojewódzkie nie były w stanie przyjąć tylu nowych adeptów policyjnej sztuki, ile miejsc dla nich przeznaczyliśmy. To wynikało z różnych powodów. Kandydatów mamy jeszcze dzisiaj znacznie więcej niż miejsc, na które chcielibyśmy przyjąć. Problemem dla wielu młodych ludzi staje się przejście procesu kwalifikacyjnego do naszych służb. On jest dosyć surowy, bo i test sprawności fizycznej bardzo wymagający, i test psychologiczny dla nas bardzo znaczący, ale także test wiedzy ogólnej i kwestia ogólnego stanu zdrowia".

Zdecydowałem o powołaniu specjalnego zespołu na szczeblu Komendy Głównej Policji składającego się z fachowców na co dzień zajmujących się naborem, ale i komendantów wojewódzkich i komendantów szkół. Chciałbym, aby zespół przygotował dla mnie rekomendacje, które by sprawiły (...) większą skuteczność w zakresie pozyskiwania wartościowych ludzi do służby w policyjnym mundurze.

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk

Komendant Główny Policji przypomniał, że w 2016 i 2017 r. policjanci otrzymali podwyżki z programu modernizacji polskiej Policji. W kolejnym 2018 r. na podwyżki, dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy, przeznaczono 150 mln zł. Szef policji zapowiedział kolejne podwyżki w 2019 r., co ma sprawić, że policjanci będą zarabiać średnio o 1 tys. złotych więcej.

Pomimo dużej liczby wakatów na razie nie przewiduje się obniżenia kryteriów przy naborze. "Uważam, że ilość musi iść w parze z jakością i to jakość jest zdecydowanie ważniejsza. Musimy mieć policjantów, którzy dają gwarancję wysokiej jakości pełnienia służby a co za tym idzie profesjonalizmu całej formacji. Nie możemy sobie pozwolić na to, by te wymagania obniżyć w obecnej chwili" - podkreślił komendant Szymczyk.

PAP/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze