Reklama

Policja

W oczekiwaniu na policyjne drony. Cztery oferty w przetargu na bsp

Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0

Policja po raz kolejny próbuje zrealizować przetarg na dostawę bezzałogowych statków powietrznych (bsp). W ostatnich dniach poznaliśmy oferty zainteresowanych podmiotów, wśród których są cztery konsorcja firm. Przypomnijmy, że chodzi o zakup 7 zestawów bsp, gdzie każdy z nich ma być złożony z drona służącego do obserwacji i rejestracji obrazu podczas działań operacyjno-rozpoznawczych oraz jednego szkoleniowego bsp.

Bsp mają należeć do kategorii wielowirnikowców o masie do 25 kg. Należy liczyć, że w porównaniu do wcześniejszych prób zakupu podobnych maszyn, o których pisaliśmy na InfoSecurity24 w ubiegłym roku, tym razem drony wraz z osprzętem trafią do polskich funkcjonariuszy.

Czytaj też:  BOA robi zapasy. Ponad milion naboi i dziesiątki granatów

Wraz z otwarciem ofert okazało się, że zainteresowane dostawami do Policji są cztery konsorcja:

  • konsorcjum firm NaviGate Sp. z o.o. z Krakowa (lider) i Asseco Poland S.A. z Rzeszowa,
  • konsorcjum firm Parasnake Arkadiusz Szewczyk z Kielc (lider) i Solectric GmbH Sp. z o.o. sp. k. z Warszawy;
  • konsorcjum firm Megmar Logistics&Consulting sp z o.o. z Kutna (lider) i Aviation Technik sp. z o.o. z Bydgoszczy;
  • konsorcjum firm Dilectro sp. z o.o. sp.k. z Warszawy (lider) i NAFTOR sp. z o.o. z Klembów.

NaviGate wraz z Asseco Poland S.A. zaproponowały cenę brutto, wynoszącą 1 404 701,20 zł. Wskazują, że okres bezpłatnej aktualizacji oprogramowania wszystkich dronów, od daty podpisania protokołu odbioru sprzętu będzie wynosił 48 miesięcy. Okres gwarancji ustalony został w przypadku tej oferty na 24 miesiące, zaś termin realizacji na 8 tygodni.

W przypadku oferty złożonej przez Parasnake Arkadiusz Szewczyk i Solectric GmbH cena brutto została określona na 1 474 770 zł, wspomniana bezpłatna aktualizacja oprogramowania na 48 miesięcy, okres gwarancji to 24 miesiące, zaś realizacja zamówienia może odbyć się w przeciągu 8 tygodni.

Konsorcjum Megmar Logistics&Consulting i Aviation Technik wyceniło swoją ofertę na 1 425 000 zł, oprogramowanie bsp ma być aktualizowane przez 48 miesięcy, gwarancja ma obejmować 24 miesiące, a dostawy mają być zrealizowane również w ciągu 8 tygodni.

Najtańsza oferta należy do konsorcjum Dilectro i NAFTOR, które wyceniło zestawy bsp na 1 396 542 zł brutto. Proponując także okres bezpłatnej aktualizacji na oprogramowania na 48 miesięcy, przy gwarancji na 24 miesiące i terminie realizacji w przeciągu 8 tygodni.

Czytaj też: Prototypowy PRAETORIAN rozpoczyna testy [WIDEO]

Warto dodać, że zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia 1 764 000 zł brutto. Sam zakup ma być dofinansowany ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w ramach projektu „Obserwacja Transgraniczna”. A jeśli chodzi o kryteria oceny ofert to kluczowa będzie cena (60 proc.), ale brane będą pod uwagę również okres bezpłatnej aktualizacji oprogramowania wszystkich dornów (20 proc.), w przypadku którego minimalnym wymaganiem był okres 24 miesięcy, jak również termin realizacji dostaw (20 proc.). Termin realizacji realizacji zamówienia nie może być dłuższy niż do 28 czerwca bieżącego roku.

Przypomnijmy, że Policja poszukuje bsp typu wielowirnikowiec, pozwalający na pionowy start oraz lądowanie. Bsp muszą być zdolne do wzbicia się na wysokość lotu wynoszącą co najmniej 2500 m nad poziomem morza. Maszyny tego rodzaju, obserwacyjne i szkoleniowe, mają mieć masę startową do 7 kg, przy masie własnej do 5 kg. Ich użycie ma pozwolić na realizację lotów poza zasięgiem wzroku operatora, odbywanych w promieniu do co najmniej 3 km w terenie otwartym oraz co najmniej 1 km w terenie zurbanizowanym.

Czytaj też: Zakupy i wątpliwości, czyli Policja i jej pojazdy

Policja dąży do tego aby nowe bsp pozwalały na przeprowadzanie lotów sterowanych ręcznie przez operatora, ale także do przeprowadzenia lotu automatycznego, zgodnie z wcześniej zaprogramowanym planem. Podstawowymi narzędziami bsp mają być 3 sztuki głowic optoelektronicznych, znajdujących się w każdym zestawie. Mowa jest o głowicy z kamerą z zoomem optycznym, głowicy z zintegrowaną w jednej obudowie kamerą dzienną i termowizyjną oraz głowicą z kamerą wysokiej rozdzielczości.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze